Chmielewski, MSP: Górnicy nie powinni obawiać się przejścia do Nowej KW

- Przejście pracowników Kompanii Węglowej (KW) do tworzonej tzw. Nowej Kompanii Węglowej, w pierwszym okresie nie będzie wiązało się z żadnymi zmianami w dotychczasowych stosunkach pracy - zapewnił w środę (5 sierpnia) w Sejmie wiceminister skarbu Wojciech Chmielewski.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Chmielewski, MSP: Górnicy nie powinni obawiać się przejścia do Nowej KW

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 sie 2015 13:09


Wojciech Chmielewski zaznaczył, że nowe ustalenia w tym zakresie będą negocjowane w trakcie prac nad zakładowym układem zbiorowym dla Nowej KW, a żadne zmiany nie zostaną wprowadzone bez udziału pracowników.

Wiceminister Chmielewski odpowiadał w Sejmie na pytania posłów PO Krzysztofa Gadowskiego i Jacka Brzezinki, związane z przejściem pracowników KW do Nowej KW. Powstanie tej spółki jest elementem planu naprawczego dla przynoszącej olbrzymie straty KW.

Czytaj też: Nowa KW stawia na pracowników z firm zewnętrznych. Będą cięcia etatów

Zaczątkiem Nowej KW jest spółka Węglokoks Rybnicki Okręg Wydobywczy. KW podpisała już z nią umowę przedwstępną ws. sprzedaży tzw. czterech zorganizowanych części kopalń KW: Rydułtowy-Anna, Marcel, Jankowice i Chwałowice. Nowa KW ma powstać do końca sierpnia. Spółka ostatecznie zostanie utworzona na bazie 11 kopalń znajdujących się dotychczas w strukturach KW i 4 innych zakładów spółki.

Górnicy nie mają powodów do obaw

Wiceminister Chmielewski podkreślił, że kwestia zmiany pracodawcy przez osoby zatrudnione obecnie w kopalniach KW w niedługiej perspektywie powstania Nowej KW jest niezwykle istotna dla powodzenia restrukturyzacji.

"Pracownicy nie powinni obawiać się jej skutków, żadne działania dotyczące organizacji pracy, czy też zasad wynagradzania nie mogą się odbyć bez ich udziału. Przejrzyste działania w tej sferze są w naszej ocenie niezbędnym warunkiem skutecznego przeprowadzenia procesu restrukturyzacji kopalń" - podkreślił.

Czytaj też: Nową KW czeka rewolucja w zarządzaniu?

Zaznaczył, że naprawa może zostać bezpiecznie zakończona tylko przy zaangażowaniu załóg górniczych. Podkreślił też, że pewność zatrudnienia i wynagradzania jest podstawą funkcjonowania górniczych rodzin. "W ocenie MSP, zarządy spółek, zarówno obecnej KW, jak i Węglokoks ROW, czyli tzw. Nowej Kompanii Węglowej, zapewniają takie warunki" - wskazał.

Zmiany z udziałem związkowców

Wiceminister zapewnił, że wszystkie działania restrukturyzacyjne prowadzone są z udziałem strony społecznej. Przypomniał, że zgodnie ze styczniowym porozumieniem pomiędzy rządem a związkami zawodowymi, w lipcu zarządy KW i Węglokoksu ROW podpisały porozumienie z zakładowymi organizacjami związkowymi.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.