Chiny: strajk pracowników Yue Yuen przyniósł efekty. Będą podwyżki

W zeszłym tygodniu tysiące strajkujących sparaliżowało pracę w siedmiu z dziesięciu fabryk przedsiębiorstwa Yue Yuen w południowych Chinach, które zatrudnia ponad 40 tys. osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Chiny: strajk pracowników Yue Yuen przyniósł efekty. Będą podwyżki

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

23 kwi 2014 10:03


Firma Yue Yuen produkuje obuwie sportowe dla takich marek jak Nike, Adidas, Reebok czy Timberland. Jej pracownicy 14 kwietnia rozpoczęli strajk przeciwko zaniżeniu przez właścicieli składek płaconych na poczet emerytur, ubezpieczeń zdrowotnych, składki mieszkaniowej i składki na ubezpieczenia od wypadków przy pracy.

Więcej na ten temat czytaj tutaj: Strajk 40 tys. robotników fabryk pracujących m.in. dla Nike, Adidasa

Strajk przynosi już pierwsze efekty. Jak donosi "Bloomberg", Goerge Liu, rzecznik firmy poinformował, że zarząd Yue Yuen zgodził się już na zwiększenie dodatku socjalnego dla pracowników do wartości 37 dolarów miesięcznie. Ma on być wypłacany już od maja.

Według Bank of America, w 2014 r. płace w Chinach mają wzrosnąć o 10 proc. Może się zatem okazać, że koncernom nie opłaca się już produkować w Chinach.

Przykładowo Nike już od 2010 r. produkuje więcej butów w Wietnamie niż w Chinach, ponieważ jest to bardziej opłacalne. Natmiast już w 2012 r. Adidas zapowiadał, że musi rozważyć zamknięcie swojej ostatniej fabryki w Chinach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.