PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Chcesz podążać za ideą 4.0? Słuchaj swoich pracowników

- Odgórne sterowanie pracownikami jest zgubne - przekonuje Dominika Kawala, dyrektor zakładów 3M Superhub we Wrocławiu, największego centrum produkcyjnego 3M w Europie.

Chcesz podążać za ideą 4.0? Słuchaj swoich pracowników
Odgórne sterowanie pracownikami jest zgubne (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • - Tam, gdzie sam pracownik wskazuje możliwość automatyzacji, digitalizacji, tam te projekty odnoszą największe sukcesy - podkreśla dyrektor 3M Superhub we Wrocławiu Dominika Kawala.
  • Pracownicy, których w tej chwili brakuje najbardziej, to osoby, które będą w stanie zamienić dane, których dostarcza Przemysł 4.0 na informacje.
  • Jak zauważa Dominika Kawala, rozwiązaniem dobrym dla firm, byłaby szersza współpraca biznesu z politechnikami.

Zakład we Wrocławiu to największe centrum produkcyjne 3M w Europie i jedno z najszybciej rozwijających się na świecie. Wrocławski oddział został nagrodzony w konkursie The Best Of Industry 4.0. Firmę doceniono za praktyczne zrealizowanie idei „fabryki przyszłości”.

Ich recepta na sukces? Ludzie.

- Tam, gdzie sam pracownik wskazuje możliwość automatyzacji, digitalizacji, tam te projekty odnoszą największe sukcesy - podkreśla Dominika Kawala, dyrektor zakładów 3M Superhub we Wrocławiu. - Odgórne sterowanie procesami Industry 4.0 bywa czasami zgubne. nie zawsze daje to efekty na jakie liczy firma.

Ciąg dalszy tekstu pod nagraniem

Czytaj też: Automatyzacja i robotyzacja budzi obawy u menedżerów. Operatorzy widzą w nich szansę

Obecnie 3M zatrudnia ponad 3 tysiące pracowników i produkuje ponad 12 tysięcy produktów, z których aż 90 proc. trafia na eksport.

Modyfikacja kultury organizacyjnej, zwiększenie bezpieczeństwa

By osiągać takie wyniki, firma musiała wprowadzić spore zmiany. Konieczna była modyfikacja kultury organizacyjnej pracy, zwiększenie bezpieczeństwa, ale też wsparcie pracowników w zdobywaniu nowych umiejętności. Odpowiednie szkolenie obecnych i przyszłych pracowników to dziś dla 3M Superhub priorytet.

- Zatrudniamy studentów na praktyki. Realizujemy specjalny program, w ramach którego studenci przez trzy miesiące rotują po różnych działach. Część studentów deklaruje, że chce u nas zostać i nie chce "ruszać" się z działu, który zajmuje się automatyzacją i robotyzacją. To są procesy, które ich bardzo rozwijają - wyjaśnia Kawala.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chcesz podążać za ideą 4.0? Słuchaj swoich pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA