Cezamat połączy naukę z przemysłem. I przyniesie oszczędności

Za dwa lata rozpocznie działalność Cezamat, ultranowoczesne centrum badań wysokich technologii. Ośrodek ma prowadzić badania praktyczne, w dłuższej perspektywie wpływające na gospodarkę. Laboratorium zapewnia dostęp do infrastruktury konsorcjantom (osiem instytucji naukowych pod egidą Politechniki Warszawskiej) oraz - potencjalnie - innym partnerom, także przedstawicielom przemysłu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Cezamat połączy naukę z przemysłem. I przyniesie oszczędności

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

28 lut 2013 9:24


- Badania naukowe i praca nad nowymi technologiami wymagają potężnych środków na aparaturę i infrastrukturę badawczą. A im bardziej zaawansowana technologia, tym większe nakłady, tym wyższe koszty pracy naukowców. Skromne pieniądze przeznaczane na naukę - we wciąż niezamożnej Polsce - spowodowały między innymi rozproszenie badań: zajmowano się wybranymi obszarami, ale nikt nie dysponował całą paletą technik wytwórczych i badawczych - mówi prof. Romuald Beck z Politechniki Warszawskiej, wiceprezes ds. naukowych w ośrodku Cezamat.

- Rozproszenie badań zmusza do współpracy ale utrudnia działania w przypadku nowych technologii - dodaje naukowiec. Receptą może być odejście od tradycji badań rozproszonych. Stąd pomysł na stworzenie Cezamatu:

- Grupa mocnych ośrodków naukowych buduje wspólną infrastrukturę po to, by w jednym miejscu zlokalizować wszystkie koszty, unikać kupowania w wielu miejscach tej samej aparatury, efektywnie wykorzystywać arcydrogie urządzenia. Współpraca specjalistów z różnych dziedzin w jednym miejscu i wymiana wiedzy pozwoli na osiągnięcie efektów, jakich do tej pory osiągnąć się nie dało ze względu na rozproszenie badań i utrudnioną komunikacji w przypadku projektów interdyscyplinarnych - tłumaczy profesor.

Laboratoria takie jak Cezamat tworzy się pod określoną wizję tematyki badawczej i możliwości technicznych. Dlatego na dwa lata przed oficjalnym otwarciem już opracowano plany badawcze.

- Bez nich trudno byłoby odpowiednio wyposażyć laboratoria, zbudować niebanalną i kosztowną infrastrukturę techniczną. Działalność Cezamatu najkrócej ujmuje hasło nano: nanomateriały, nanotechnologie, nano- i mikroelektronika, nano- i mikrofotonika. Będziemy badać nowoczesne struktury zwane MOEMS - Micro-Opto-Electro-Mechanical Systems, które w niedługim czasie doprowadzą do rewolucji nie mniejszej niż rewolucja wywołana niegdyś przez mikroelektronikę. Rozwiązania łączące elektronikę, optykę i mikromechanikę znajdą niezliczone zastosowania. Zajmiemy się też bioinżynierią, elektroniką elastyczną i organiczną. Obszarów badawczych będzie naprawdę dużo - przekonuje prof. Romuald Beck.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.