Centrum badawcze Blackberry, Alcatela i Thomsona w Polsce

Koncern TCL, który stoi za markami Blackberry, Alcatel czy Thomson, uruchomi w Warszawie centrum badawcze. Będzie to największy ośrodek poza Chinami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Centrum badawcze Blackberry, Alcatela i Thomsona w Polsce

Oprócz nakłaniania pracowników firm i organizacji do wykonywania przelewów na konta kontrolowane przez cyberprzestępców, celem hakerów atakujących służbową pocztę elektroniczną jest także wykradanie danych oraz rozpowszechnianie złośliwego oprogramowania - twierdzą eksperci z firmy Barracuda.

W swoich badaniach przeanalizowali oni ponad 3 tys. ataków na firmową pocztę e-mail, dla których wspólnym mianownikiem jest to, iż pierwszą ofiarą działań hakerów miał zazwyczaj być prezes firmy bądź inne osoby z kadry zarządzającej najwyższego szczebla. Po uzyskaniu dostępu do kont e-mail tych osób cyberprzestępcy wykorzystywali je do rozsyłania innym pracownikom listów zawierających linki do wykonania fałszywych przelewów.

Eksperci z firmy Barracuda podkreślają, że ta metoda ataku jest niezwykle skuteczna i pozwala hakerom zmanipulować nie tylko pracowników danej firmy czy organizacji, ale także jej klientów oraz partnerów biznesowych. Niewiele podmiotów ma bowiem wypracowane wewnętrznie mechanizmy pozwalające na weryfikację poleceń przełożonych przekazywanych za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Hakerzy najczęściej chcą docierać z fałszywą korespondencją do pracowników odpowiedzialnych bezpośrednio za finanse, bądź dysponujących dużymi ilościami danych osobowych (pracownicy kadr). Dane osobowe są drugim w kolejności po pieniądzach celem cyberprzestępców atakujących systemy elektronicznej poczty korporacyjnej. Ich pozyskanie za cel miało 12,2 proc. przeanalizowanych przez firmę Barracuda ataków.

Eksperci podkreślają, że poczta elektroniczna jest obecnie jednym z najczęściej wybieranych wektorów cyberataków, a liczba zagrożeń związanych z użytkowaniem służbowego e-maila wciąż rośnie. Ryzyko obejmuje m.in. szyfrowanie danych dla okupu przez złośliwe oprogramowanie, wirusy typu trojan mające za zadanie wykradać dane logowania do systemów bankowości, a także phishing, ataki wykorzystujące inżynierię społeczną i złośliwe oprogramowanie.

W ciągu ostatniego roku - jak podkreśla firma Barracuda - cztery na pięć firm zetknęło się z atakiem hakerskim na ich struktury, przeprowadzonym za pośrednictwem poczty elektronicznej. 73 proc. specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa odpowiedzialnych za ochronę firm i organizacji z kolei donosi, że częstotliwość działań hakerskich z użyciem poczty elektronicznej rośnie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Koko 2018-09-13 17:51:54

prognozy średnich cen ropy na najblizszy czas przez to ze usa zerwalo porozumienie nuklearne z iranem są niestety teraz wyzsze niż miesiac temu.

PK 2018-09-04 10:08:45

artykuł mija się z tematem - to jak w końcu jest z warszawskim centrum badawczym ???