×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Centrum Amazona w Gliwicach największe pod względem robotyzacji

  • Autor: PAP/AT
  • 27 lis 2019 11:12

W Gliwicach (Śląsk) powstaje nowe Centrum logistyczne Amazona. Będzie on największym tego typu obiektem firmy pod względem zastosowania rozwiązań robotyzacji. Będzie tam pracować ponad 3,9 tys. robotów. Start działalności centrum planowany jest na 2020 rok.

Centrum Amazona w Gliwicach największe pod względem robotyzacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Nowy obiekt Amazona powstaje przy ul. Bojowskiej w Gliwicach, na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
  • Zatrudnienie znajdzie tam ponad tysiąc osób i będzie tam pracować ponad 3,9 tys. robotów. 
  • Firma zastosuje w górnośląskim obiekcie dwa rodzaje rozwiązań automatyzacyjnych: system Amazon Robotics oraz paletyzatory.

Nowy obiekt Amazona powstaje przy ul. Bojowskiej w Gliwicach, na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W czteropiętrowym budynku o powierzchni 210 tys. mkw. zatrudnienie znajdzie ponad tysiąc osób.

Górnośląskie centrum będzie bardziej zrobotyzowane niż poprzednie tego typu obiekty działające w Polsce. W Kołbaskowie pod Szczecinem Amazon zastosował 3,2 tys. maszyn. W pierwszym w Europie testowym dziale robotycznym uruchomionym w 2015 r. we Wrocławiu znalazło się zaś 270 robotów.

Firma zastosuje w górnośląskim obiekcie dwa rodzaje rozwiązań automatyzacyjnych: system Amazon Robotics oraz paletyzatory.

Technologia Amazon Robotics ma pomagać zatrudnionym w składowaniu produktów na półkach i kompletowaniu zamówień. Według przedstawicieli firmy jej zastosowanie pozwala na znaczące zwiększenie zatrudnienia i skrócenie czasu realizacji zamówień ze względu na usprawnienie procesów. Firma szacuje, że system umożliwia przechowywanie o 40 proc. więcej asortymentu. W Gliwicach działać będzie ponad 3,9 tys. maszyn Amazon Robotics o wadze dochodzącej do 350 kg.

Czytaj też: Sezon świąteczny rozpoczęty. Amazon zatrudni 9 tys. pracowników

Paletyzatory to z kolei roboty przystosowane do rozładunku i przenoszenia ciężarów powyżej 15 kg. Maszyna wyposażona jest w specjalną kamerę obrazowania 2D zamontowaną na końcu ramienia. Identyfikuje ona położenie i orientację przenoszonych przedmiotów, umożliwiając prawidłowe manipulowanie i ustawianie palet. W ich układaniu pomaga również czujnik laserowy mierzący wysokość pojemników. Gliwickie centrum zostanie wyposażone w kilka paletyzatorów.

Amazon zatrudnia w Polsce 16 tys. osób. Koncern Jeffa Bezosa działa w kraju od 2014 r. i dotychczas prowadzi siedem obiektów logistycznych, a także Centrum Rozwoju Technologii w Gdańsku. Ponadto w Warszawie działają biuro korporacyjne i oddział usług chmurowych Amazon Web Services.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Centrum Amazona w Gliwicach największe pod względem robotyzacji
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA