×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Buchwald: Polskie ratownictwo górnicze na bardzo wysokim poziomie

  • Autor: PAP/AT
  • 26 lis 2019 13:44

Polskie ratownictwo górnicze stoi na bardzo wysokim poziomie i jest przygotowane do działania w najcięższych warunkach, a ratowników górniczych cechują solidarność, honor, odwaga, męstwo, braterstwo i pokora - powiedział prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu Piotr Buchwald.

Buchwald: Polskie ratownictwo górnicze na bardzo wysokim poziomie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • CSRG - jako największa samodzielna jednostka ratownicza w Polsce - działa w ścisłej współpracy z pozostałymi podmiotami górniczymi, tworząc właściwe zabezpieczenie dla ich normalnego działania, niezależnie od kondycji ekonomicznej górnictwa - powiedział Piotr Buchwald.
  • Jesteśmy powołani do tego, aby przedsiębiorcy górniczy mieli pełną świadomość, do kogo się zwrócić, gdy zajdą nieprzewidywalne okoliczności - mówił szef Stacji - dodał.
  • Podkreślił, że o sile polskiego ratownictwa górniczego stanowią przede wszystkim ludzie. - Udało się zbudować zespół ludzi, którzy w sposób odpowiedzialny i z ogromną pokorą i męstwem podchodzą do realizowania swojej wyjątkowej misji, jaką jest niesienie pomocy poszkodowanym górnikom - zaznaczył.

Bytomska CSRG jest jednym z najważniejszych ogniw polskiego systemu ratownictwa górniczego, tworzonego przez kopalniane i specjalistyczne jednostki oraz stacje. W sumie w Polsce jest niespełna 5 tys. ratowników górniczych. We wtorek ratownicy związani z centralną i okręgowymi stacjami ratownictwa świętowali w Bytomiu Barbórkę - obchodzony 4 grudnia Dzień Górnika.

Podczas tegorocznych obchodów barbórkowych, oprócz odznaczeń państwowych i branżowych, po raz pierwszy wręczono także przyznawaną przez prezesa CSRG odznakę honorową Złoty Krzyż Maltański za szczególne zasługi dla ratownictwa górniczego. Otrzymał go b. wiceminister gospodarki prof. Jan Szlązak, odpowiedzialny za reformę górnictwa w rządzie Jerzego Buzka. Pośmiertnie Krzyże otrzymali także b. szef CSRG i prezes Fundacji Rodzin Górniczych Bogdan Ćwięk oraz zmarły niedawno wieloletni pracownik CSRG Zenon Jerzyk.

Wtorkowe uroczystości, w których uczestniczył m.in. wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda, rozpoczęła msza św. w bytomskim kościele św. Anny. Następnie złożono wieńce i kwiaty przed Pomnikiem Ku Czci Poległych Ratowników Górniczych przed siedzibą CSRG.

Prezes Stacji dr inż. Piotr Buchwald zapowiedział, że 20 grudnia - w rocznicę katastrofy w czeskiej kopalni CSM Stonawa - przed kopalnią w Stonawie odsłonięty zostanie obelisk upamiętniający ofiary tej tragedii. Wybuch metanu zabił tam przed rokiem 13 górników, wśród nich 12 Polaków. W działaniach ratowniczych po tamtym wypadku brali również udział przedstawiciele CSRG.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Buchwald: Polskie ratownictwo górnicze na bardzo wysokim poziomie
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA