PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Brytyjska branża produkcyjna boi się utraty pracowników z UE

  • PTWP - PulsHR
    JP
  • 29 sie 2017 16:25

Brytyjska Federacja Pracodawców Przemysłu (EEF) zwróciła uwagę, że niepewność co do sytuacji pracowników po Brexicie już niszczy branżowy rynek pracy. Pracodawcy apelują o wysoki priorytet w negocjacjach.

Brytyjska branża produkcyjna boi się utraty pracowników z UE
Adobe Stock
REKLAMA

EEF, największa brytyjska organizacja zrzeszająca pracodawców z branży przemysłowej, inżynieryjnej i technologicznej opublikowała wyniki ankiety nt. sytuacji zagranicznych pracowników.

Okazuje się, że choć na razie żadne ustalenia nie ograniczają możliwości imigrantów z innych krajów UE, to brytyjskie firmy zauważyły, że już teraz są dla nich mniej atrakcyjne.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Co czwarta firma zanotowała spadek liczby kandydatów pochodzących z krajów UE. 16 proc. zanotowało wzrost liczby imigrantów z UE, którzy rzucają pracę. Już teraz 11 proc. siły roboczej w sektorze stanowią Europejczycy spoza Wysp, a trzy czwarte firm ma trudności z obsadzeniem stanowisk.

– Jeśli branża nie będzie mogła zatrudniać najlepszych pracowników Unii Europejskiej, będzie to oznaczać zahamowanie wzrostu, zniszczenie brytyjskiego przemysłu, a nawet gospodarki jako całości – skomentował dyrektor ds. zatrudnienia w EEF Tim Thomas.

– Rząd powinien priorytetowo wyjaśnić wzajemne prawa obywateli UE pracujących w Wielkiej Brytanii oraz prawa Brytyjczyków pracujących w innych krajach UE. Jednocześnie rząd koniecznie powinien opracować nowy model imigracji, którzy wejdzie w życie po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię – zaznaczył.

Według oficjalnego stanowiska EEF, dostęp do europejskiego rynku pracy jest kluczowy dla brytyjskich pracodawców. Pracownicy powinni mieć więc możliwość pracy na Wyspach przez okres do pięciu lat z możliwością złożenia wniosku o stały pobyt.

Również europejscy studenci powinni mieć możliwość kształcenia się na brytyjskich uczelniach, ponieważ wielu pracodawców właśnie tam szuka przyszłej kadry.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Brytyjska branża produkcyjna boi się utraty pracowników z UE

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA