Branżę naftową czekają problemy z rekrutacją specjalistów. Wszystko przez spadek cen ropy

• W roku 2016, pracodawcy z sektora energetycznego przewidują niewielki wzrost zatrudnienia oraz większe trudności z rekrutacją wykwalifikowanych specjalistów.
• Zaobserwowany odpływ pracowników z branży, budzi obawy pracodawców o kondycję sektora energetycznego w przyszłości.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Branżę naftową czekają problemy z rekrutacją specjalistów. Wszystko przez spadek cen ropy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

16 lut 2016 15:37


Jak wynika z najnowszego raportu płacowego firmy rekrutacyjnej Hays „Oil & Gas Salary Guide 2016”, spadek cen ropy naftowej miał ogromny wpływ na strukturę zatrudnienia i płace w sektorze energetycznym. Poziom wynagrodzeń w oil & gas (szeroko rozumiana branża naftowa i gazowa) spadł o 1,4 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, co w dużej mierze jest skutkiem masowych zwolnień i ograniczenia tendencji przedsiębiorstw do angażowania profesjonalistów z innych krajów.

W okresie ostatnich 12 miesięcy, 32 proc. respondentów straciło pracę, a 93 proc. stwierdziło, że w ich miejscu pracy dokonano pewnej redukcji zatrudnienia.

Odpływ talentów z branży

Spośród respondentów, którzy stracili zatrudnienie w roku 2015, aż 72 proc. z nich rozważa podjęcie pracy w innej branży. Jeśli trend odpływu pracowników z sektora oil & gas się umocni, to spowoduje on w przyszłości ogromne problemy z rekrutacją specjalistów.

Potwierdzają to również odpowiedzi pracodawców − dla 22 proc. z nich to właśnie niedobór kompetencji będzie największym wyzwaniem dla branży w 2016 roku. Firmy przewidują, że gdy sytuacja na rynku energetycznym ulegnie poprawie a organizacje będą zwiększać zatrudnienie, to niska podaż talentów przyczyni się do wzrostu poziomu wynagrodzeń oraz wzmocnienia pozycji kandydatów na rynku pracy.

− Długotrwały spadek cen ropy naftowej stworzył więcej wyzwań niż początkowo mogło się wydawać. Te problemy to nie tylko zmniejszenie przychodów i redukcja zatrudnienia w firmach, ale również odpływ cennych kompetencji z branży oil&gas – twierdzi John Faraguna, managing director Hays Oil&Gas.

Reputacja firmy kluczowa przy wyborze pracodawcy

Dla większości organizacji w branży, głównym celem jest obecnie utrzymanie niskiego poziomu zatrudnienia w celu zachowania rentowności. Jednak pracodawcy powinni pamiętać, że ich reputacja jest jednym z elementów kluczowych dla pozyskania najlepszych ekspertów na rynku.

− Wstrzymanie rekrutacji w branży może się przyczynić do powstania ogromnego niedoboru talentów, który w drugiej połowie lat osiemdziesiątych był powodem załamania sytuacji na rynku energetycznym. Aby zatrzymać obecny personel i stworzyć atrakcyjną markę pracodawcy, firmy powinny skoncentrować się na rozwoju oferty szkoleń oraz atrakcyjnych ścieżek kariery – podsumowuje John Faraguna.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.