Branża produkcyjna, rekrutacja: Górny Śląsk (Katowice) kontra Dolny Śląsk (Wrocław). Gdzie, jakie oczekiwania?

Dla pracowników produkcyjnych na Górnym Śląsku najważniejsze są wynagrodzenia. Na Dolnym Śląsku pracownicy najbardziej cenią sobie za to szkolenia i rozwój. W Katowicach od szefa oczekuje się wsparcia, a we Wrocławiu sprawiedliwości. Co jeszcze różni pracowników branży w obu regionach?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Branża produkcyjna, rekrutacja: Górny Śląsk (Katowice) kontra Dolny Śląsk (Wrocław). Gdzie, jakie oczekiwania?

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

17 gru 2015 19:47


Choć branża produkcyjna ulokowana na Górnym Śląsku znacznie wyprzedza pod względem liczby miejsc pracy Dolny Śląsk (ponad 300 tys. stanowisk w aglomeracji katowickiej wobec 180 tys. we Wrocławiu i okolicach – według danych GUS) wyzwania, przed którymi stają pracodawcy, są takie same – potrzebują nowych osób do pracy i nieustannie zmagają się z dużą rotacją.

– Firmy najczęściej poszukują pracowników produkcyjnych, operatorów maszyn, ale też utrzymania ruchu – elektryków, automatyków, mechaników – mówi Agnieszka Kolenda, menedżer regionalny w firmie Hays Poland. Jak podkreśla, niezależnie od regionu rynek sprzyja pracownikom.

– W  obydwu aglomeracjach widać dużo większe trudności ze znalezieniem pracowników produkcji. Dlatego to jest moment, w którym o pracownika trzeba zadbać. Warto poznać nie tylko jego oczekiwania, ale i kandydatów do pracy – podkreśla Kolenda. A te - co ciekawe - są już w obu regionach inne.

W Katowicach liczy się kasa

Jak wynika z badania „Sektor produkcyjny. Kapitał ludzki na Śląsku”, przeprowadzonego przez firmę Hays Poland, przy wyborze pracodawcy pracownicy sektora produkcyjnego oraz studenci w Katowicach najczęściej kierują się oferowanym systemem wynagrodzeń (odpowiedziało tak zarówno 71 proc. pracujących respondentów badania, jak i studentów).

Determinanty wyboru pracodawcy wskazane przez studentów z Katowic. Determinanty wyboru pracodawcy wskazane przez studentów z Katowic.

We Wrocławiu z kolei – jak wynika z badania "Sektor produkcyjny. Kapitał ludzki we Wrocławiu" – studenci najbardziej cenią sobie szkolenia i możliwości rozwoju (73 proc. wskazań respondentów), natomiast wynagrodzenia i benefity stawiają na drugim miejscu (64 proc.). Zależy im również na tym, aby pracować na stanowisku zgodnym z posiadanymi przez nich kompetencjami.

Determinanty wyboru pracodawcy wskazane przez studentów z Wrocławia. Determinanty wyboru pracodawcy wskazane przez studentów z Wrocławia.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.