PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Branża moto za kilka lat może mieć ogromny problem. Trzeba działać już dziś

 • km
 • 19 paź 2021 16:53

Z raportu Boston Consulting Group i Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych wynika, że liczba miejsc pracy w związku z transformacją branży motoryzacyjnej, może zwiększyć się o 6 tysięcy do 2030 r. Jednak by było to możliwe, konieczne jest wdrożenie odpowiednich środków stymulujących rozwój rynku elektromobilności. W przeciwnym razie sektor transportu czekają zwolnienia.

Branża moto za kilka lat może mieć ogromny problem. Trzeba działać już dziś
Autorzy raportu przeanalizowali 6 głównych trendów wpływających na zatrudnienie w polskiej branży motoryzacyjnej (fot. Pixabay)
REKLAMA
 • Raport przedstawia trzy scenariusze transformacji sektora transportu oraz jego wpływu na rynek pracy w Polsce.
 • W pesymistycznym wariancie, który nie zakłada podjęcia dodatkowych działań na rzecz rozwoju sektora przez administrację publiczną, prognozuje się, że do 2030 w branżach objętych badaniem pozostanie 380 tys. miejsc pracy, co względem 2020 r. oznacza spadek o 17 tys. stanowisk.
 • Jak podkreślają autorzy raportu, już teraz możliwe jest wdrożenie zmian, które przyczynią się nie tylko do ograniczenia niepożądanych skutków transformacji na rynek pracy, ale wręcz doprowadzą do wzrostu zatrudnienia.

Raport „Jak elektromobilność zmieni rynek pracy w Polsce. Zielone sektory przyszłości” zawiera scenariusze skutków transformacji sektora transportu w Polsce na rynku pracy do 2030 r. Analiza objęła 26 branż podzielonych na 8 głównych obszarów i 31 grup zawodowych podzielonych na 5 kategorii: technologia, zaopatrzenie, działalność produkcyjna i usługowa, sprzedaż oraz pozostałe miejsca pracy. W opracowaniu uwzględniono 806 różnych stanowisk.

źródło: raport PSPA/BCG
źródło: raport PSPA/BCG

- Wyjątkowość przeprowadzonej analizy wiąże się z faktem, że pod uwagę wzięto nie tylko kluczowe branże w obszarze motoryzacyjnym (producentów pojazdów, dostawców podzespołów związanych z silnikami spalinowymi, dostawców podzespołów niezależnych od źródła napędu, firmy zajmujące się serwisem pojazdów), ale także branże pokrewne (dostawców oprzyrządowania i usługodawców, producentów paliw i energii elektrycznej oraz dostawców paliw i infrastruktury ładowania, firmy recyklingowe). W rezultacie raport obrazuje konsekwencje zmian w obszarze transportu dla łącznie 397 tys. miejsc pracy w Polsce – mówi dr Kristian Kuhlmann, partner w Boston Consulting Group.

6 trendów definiujących branżę 

Autorzy raportu przeanalizowali 6 głównych trendów wpływających na zatrudnienie w polskiej branży motoryzacyjnej i sektorach pokrewnych: zmniejszenie wolumenu produkcji pojazdów, rozwój technologiczny, zmiany udziału rynkowego poszczególnych segmentów samochodów, wzrost wydajności produkcji i migrację miejsc pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Branża moto za kilka lat może mieć ogromny problem. Trzeba działać już dziś

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Jarek 2021-10-21 15:17:54

  Szkoda, że nikt nie bierze pod uwagę, że nie wszyscy chcą jeździć elektrykami a jeszcze mniej osób na to stać. Jedyne auto z silnikiem elektrycznym jakie mógłbym mieć to jakaś hybrydowa toyota jak camry czy rav4. Przynajmniej tam siedzi porządny silnik 2.5l i ponad 200 koni. A poza tym stanie pod ładowarką nie jest dla mnie.

 • Inżynier 2021-10-21 08:39:31

  Ale pierdoły, auta elektryczne to problem odpadowy za kilka lat, bo nie opłaca się odzysk akumulatorów klejonych żywicami. Poza tym te elektrozabawki są dostępne cenowo tylko dla bogaczy. A po trzecie skąd ma być prąd do ich ładowania - bo już dziś go brakuje i jest coraz droższy. Może trzeba postawić kilka tysięcy nowych elektrowni węglowych ??? Precz z EKOMAFIĄ I MAFIĄ CO2 !!!!

  • Alexy 2021-10-21 11:53:17

   "Poza tym te elektrozabawki są dostępne cenowo tylko dla bogaczy." O to też chodzi właśnie. Kto powiedział, że wszyscy jeżdżący spalinowymi autami będą jeździć elektrycznymi? Nikt tego nie obiecywał. Za 5 lat tylko auta > EURO 5 przejdą przeglądy techniczne, starsze - złom. Za kolejne 5 podobnie będzie z tymi do EURO 6. A po 2040 roku żadne auto spalinowe nie wyjedzie na drogę. Co będzie jeździć? Tylko elektryki. Kto będzie jeździł? Ten, kogo będzie na nie stać. Ulice, drogi, parkingi, garaże będą stać puste.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA