Branża kosmiczna: Sektor obronny, IT i lotniczy mają potencjał

Uzyskanie maksymalnych korzyści z członkostwa Polski w ESA zależy od zwiększenia nakładów prywatnych na rozwój współpracy z sektorem naukowym. Szczególny potencjał mają firmy z sektora obronnego, IT i lotniczego - ocenia ESA.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Branża kosmiczna: Sektor obronny, IT i lotniczy mają potencjał

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

1 cze 2015 12:41


Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zachęca Polskę do działań wspierających współpracę nauki i biznesu w sektorze kosmicznym. Jej zdaniem poziom zachęt dla prywatnych inwestycji w tej branży jest nadal niski - wynika z przedstawionego w poniedziałek raportu.

Przedstawiciele polskiego rządu i ESA podkreślali w Warszawie, że od przystąpienia naszego kraju do ESA w 2012 r. wzrósł potencjał polskiego sektora kosmicznego.

Poziom zachęt dla prywatnych inwestycji jest za niski

Z przedstawionego raportu - opracowanego przez ESA ze stroną polską - wynika, że wzrasta konkurencyjność polskiego przemysłu, zwłaszcza w sektorze usług wykorzystujących techniki satelitarne.

Europejska Agencja Kosmiczna wskazała też rekomendacje dla Polski. ESA zachęca do działań wspierających współpracę nauki i biznesu, bo jej zdaniem, poziom zachęt dla prywatnych inwestycji w tej branży jest nadal niski. Eksperci zwrócili uwagę na "znakomitą" bazę wiedzy akademickiej w Polsce, która w przyszłości powinna być punktem wyjścia do tworzenia konkurencyjnych firm sektora kosmicznego.

ESA zaleca też wspieranie inwestycji w sektor kosmiczny. "Uzyskanie maksymalnych korzyści z członkostwa Polski w ESA zależy od zwiększenia nakładów prywatnych na rozwój współpracy z sektorem naukowym. Szczególny potencjał mają w tym zakresie firmy z sektora obronnego, IT i lotniczego, które w swoich strategiach powinny uwzględniać rozwój technologii kosmicznych" - oceniła.

Potrzebne są szkolenia

Jej zdaniem niezbędne jest też zwiększenie krajowych nakładów na przemysł i usługi oparte na danych satelitarnych. "Należy opracować i realizować specjalne szkolenia poświęcone postępowaniom przetargowym oraz założeniom polityki dotyczącej misji ESA. Szkolenia powinny objąć zarówno pracowników administracji, jak i przedsiębiorstwa branży kosmicznej" - podkreślono.

ESA zwraca także uwagę na zaangażowanie instytucji publicznych w politykę kosmiczną. "ESA dostrzega znaczenie doprowadzenia do pełnej operacyjności Polskiej Agencji Kosmicznej, jako jednostki wykonawczej zapewniającej przepływ informacji, komunikację i wsparcie podmiotów z sektora kosmicznego" - podkreśliła.

Jak mówił wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, aplikacje oparte na technologiach kosmicznych i technikach satelitarnych znajdują zastosowanie m.in. w transporcie, gospodarce przestrzennej, rolnictwie, rybołówstwie, ubezpieczeniach i bankowości, obronności, bezpieczeństwie czy zarządzaniu kryzysowym. Takie rozwiązania stają się coraz powszechniejsze w Polsce - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.