×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Branża budowlana: Brak pracowników hamuje inwestycje

– Rynek budowlany się zmienił, jest trudny, brakuje rak do pracy. Odmawiamy wielu klientom, inwestorom, nie jesteśmy w stanie realizować projektów ze względu na ograniczone możliwości wykonawcze. Od 2012 ubyło nam 80 tys. pracowników, a w tym samym czasie liczba zamówień podwoiła się. Brakuje pracowników, sięgamy po siłę zza wschodniej granicy, ale nie oszukujmy się – to są osoby zdecydowanie mniej wykwalifikowane. Rosną ceny usług, produktów, rosną wynagrodzenia. Mieszkania prędzej czy później muszą iść w górę - mówi Radosław Górski, członek zarządu i dyrektora budownictwa ogólnego firmy Budimex.

Branża budowlana: Brak pracowników hamuje inwestycje
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Ceny mieszkań w Polsce rosną i wiele wskazuje na to, że tendencja ta nieprędko wyhamuje. Brakuje rąk do pracy, rosną ceny usług i materiałów, a firmy nierzadko muszą rezygnować z zamówień, gdyż nie są w stanie ich zrealizować.

– Mówi się, że deweloperzy zdzierają skóry z mieszkańców. Zobaczymy czy uda nam się budować taniej. Możemy mieć do końca 2019 r. mieszkań zaawansowanych na poziomie 100 tys. Potrzeby są o wiele większe, mówimy o 2-3 mln. Temat jest trudny, bo jak będą mieszkania dla każdej rodziny, pojawią się roszczenia, że powinny być większe – mówił Jarosław Kołodziejczyk, dyrektor inwestycyjny BGK Nieruchomości.

Czytaj też: Kryzys w budownictwie. Jaka przyszłość czeka polskie firmy?

Zdaniem Radosława Górskiego, członka zarządu i dyrektora budownictwa ogólnego Budimex, można budować taniej, ale to wymaga zmian już na etapie projektowania.

– Umiemy i chcemy zbudować tańsze mieszkania niż te na rynku. Tu nie chodzi o marżę, ale dostosowanie do potrzeb klienta. Inne jest budowanie dla klienta komercyjnego, a innym jest produkt, który będzie pełnił funkcje społeczne. Udział wykonawców w takich projektach jest kluczowy. Nie ma innego centrum kompetencji niż wykonawcy, który to realizują. Możemy to w modelu podziału efektów pracy, zysków czy podziale marży ustrukturyzować, natomiast wkład w proces projektowy by uzyskać niski budżet jest bezcenny i nie powinien być pomijany - powiedział

Według Jarosława Kołodziejczyka, sposobem na obniżenie cen mieszkań mogą być prefabrykaty.

– Nie możemy nikomu nic dać za darmo, to bardzo trudna sprawa. Pytanie jak, gdzie i w jakich proporcjach to robić. Może uda nam się zweryfikować ile powinny kosztować mieszkania. Sposobem na obniżenie cen może być prefabrykacja – to powinno spowodować, że mieszkania będą tańsze, ale konieczne jest porozumienie wykonawców, bo nikomu nie będzie się opłacało tworzenie co chwilę innego produktu. Powinno być tak, że zamawiamy np. te same schody, bo wówczas będą tańsze, a ich produkcja będzie opłacalna – mówił Kołodziejczyk.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Branża budowlana: Brak pracowników hamuje inwestycje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Jerzy 2018-05-17 09:44:17

    Ciężko jest czytać takie artykuły. Firmy budowalne mają ponad 400 % fachowców ,,oczekujących,,których nie mogą zatrudnić . Ponieważ większość inwestycji jest kilku firmach zajmujących się GW na zasadzie zlecenia podwykonawcom . Którym systematycznie nie płacą . Śląskie spotkanie pracodawców budowalnych pokazuje że ponad 350 tys fachowców budowalnych czeka na stabilne zatrudnienie w budownictwie . Pisanie że nie ma rąk do pracy jest niepoważne ,.

  • Sranska 2018-05-16 10:13:28

    To zacznijcie godnie płacić podwykonawcom i pracownikom a nie szukacie frajerów na każdym kroku i kłamiecie bez mrugnięcia okiem.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA