×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Branża automotive potrzebuje pracowników. Firmy kuszą zarobkami

  • Justyna Koc
    jk
  • 19 lip 2017 14:14

Opel Astra Classic II, Opel Astra Classic III, Opel Zafira Family, Opel Astra, Fiat 500, Lancia Epsilon, Volkswagen Caddy, Volkswagen Transporter oraz Volkswagen Crafter - produkcją tych modeli zajmują się pracownicy w Polsce.

Branża automotive potrzebuje pracowników. Firmy kuszą zarobkami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• W czerwcu br. ruszyła budowa fabryki Mercedesa w Jaworznie na Dolnym Śląsku. Wraz z budową wystartowała rekrutacja pracowników.

• W Polsce swoje produkcje mają modele: Opel Astra Classic II, Opel Astra Classic III, Opel Zafira Family, Opel Astra, Fiat 500, Lancia Epsilon, Volkswagen Caddy, Volkswagen Transporter oraz Volkswagen Crafter.

• Polska jest już trzecim największym producentem pojazdów silnikowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE).

Fabryka Mercedesa w Jaworznie będzie gigantycznym pracodawcą na Dolnym Śląsku. Jej budowa, która pochłonie 500 mln euro, wystartowała w czerwcu br. i praktycznie równolegle rozpoczęły się poszukiwania pracowników. Zgodnie z planami budowa ma zakończyć się w 2019 r., a w 2020 r. zakład osiągnie pełne moce produkcyjne, wytwarzając kilkaset tysięcy silników rocznie.

Polska trzecim producentem w regionie CEE

Słynna marka Mercedes jest kolejną, która zdecydowała się na fabrykę w Polsce. Wcześniej w Białężycach koło Wrześni wystartowała fabryka samochodów dostawczych Volkswagena. W sumie w Polsce swoje produkcje mają modele: Opel Astra Classic II, Opel Astra Classic III, Opel Zafira Family, Opel Astra, Fiat 500, Lancia Epsilon, Volkswagen Caddy, Volkswagen Transporter oraz Volkswagen Crafter.

Dzięki temu Polska jest już trzecim największym producentem pojazdów silnikowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W 2016 roku produkcja aut w Polsce wyniosła 555 tys. Więcej produkowane jest tylko w Czechach (1,3 mln) i na Słowacji (1 mln), mniej na Węgrzech (472 tys.), Rumunii (359 tys.), Słowenii (133 tys.) i Serbii (79 tys.).

Płace w automotive w górę

Rośnie produkcja, rosną też płace w branży motoryzacyjnej. Siła robocza w regionie Europy Środkowo-Wschodniej staje się droższa.

Według danych międzynarodowego serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w pierwszej połowie 2017 r. w przemyśle motoryzacyjnym wynosi: w Słowenii – 1 545 euro (6489 zł, wzrost o 1 proc. w porównaniu do pierwszego półrocza 2016 r.), w Czechach – 1 293 euro (5 430 zł, wzrost o 4 proc.), na Słowacji – 1 218 euro (ok. 5115 zł, wzrost o 5 proc.), na Węgrzech – 1 209 euro (ok. 5 077 zł, wzrost o 10 proc.), w Chorwacji – 1013 euro (4 254 zł, wzrost o 6 proc.) i Serbii – 656 euro (2 755 zł, wzrost o 1 proc.).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Branża automotive potrzebuje pracowników. Firmy kuszą zarobkami

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA