PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Brakuje szkół przygotowujących bezpośrednio do zawodu. To największy problem tej branży

- Wiele osób pracuje w naszych zakładach przez kilkadziesiąt lat. Wyzwaniem jest przyciągnięcie nowych pracowników i przekazywanie wiedzy - mówi Magdalena Jankowska, dyrektor HR na Europę Północno-Wschodnią w Owens Illinois.

Brakuje szkół przygotowujących bezpośrednio do zawodu.  To największy problem tej branży
Magdalena Jankowska, dyrektor HR na Europę Północno-Wschodnią w Owens Illinois (Fot. Mat. pras.)
REKLAMA

• Owens-Illinois (O-I) to producent opakowań szklanych. Poza uruchomionym w stolicy Wielkopolski w 2014 roku centrum usług biznesowych, posiada dwie huty szkła - w Jarosławiu i Poznaniu.

• Jak zaznacza w rozmowie z PulsHR.pl Magdalena Jankowska, dyrektor HR na Europę Północno-Wschodnią w Owens Illinois, największym wyzwaniem w przypadku hut jest fakt, że nie ma szkół, które przygotowują bezpośrednio do zawodu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

****

Obecnie mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Jak bardzo jest on odczuwalny w branży szklarskiej?

Magdalena Jankowska, dyrektor HR na Europę Północno-Wschodnią w Owens Illinois: - Rynek pracownika jest szczególnie widoczny w niektórych sektorach. Doskonałym przykładem jest sektor usług wspólnych czy IT. Warto pamiętać, że w centrach usług wspólnych w Polsce zatrudnionych jest obecnie ok. 250 tys. osób, podczas gdy zatrudnienie np. w górnictwie szacuje się na poziomie 90 tys. Obserwujemy też różnice na rynku pracy w zależności od regionu. Inaczej sytuacja wygląda na Podkarpaciu a inaczej w Wielkopolsce.

Gdzie jest trudniej o dobrego pracownika?

- W Poznaniu, gdzie mamy hutę szkła oraz centrum usług wspólnych, prowadzimy intensywną rekrutację na potrzeby centrum. Jest ona dla nas wyzwaniem, ponieważ m. in. rekrutujemy około 60 specjalistów IT, a konkurencja na wysoko rozwiniętym poznańskim rynku w tym w obszarach IT jest wyjątkowo duża.

Dodatkowo, Poznań jest miastem o najniższym wskaźniku bezrobocia w Polsce. Rynek jest tu bardzo konkurencyjny. Trochę inaczej wygląda sytuacja w okolicach Jarosławia, gdzie znajduje się nasza huta opakowań szklanych, chociaż sąsiedztwo Doliny Lotniczej sprawia, że jest wyjątkowo duże zapotrzebowanie na inżynierów.

W jaki sposób radzicie sobie więc z wyzwaniami rekrutacyjnymi? W jaki sposób docieracie do kandydatów?

- Naszym największym wyzwaniem w przypadku hut jest fakt, że nie ma szkół, które przygotowują bezpośrednio do zawodu. Współpracujemy z uczelniami, ale sami szkolimy naszych pracowników, a pierwszy rok ich pracy to w rzeczywistości nauka.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Brakuje szkół przygotowujących bezpośrednio do zawodu. To największy problem tej branży

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA