PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Toolex 2022

Toolex 2022

Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
 • Nowy Przemysł
 • Tech & Job
 • Oil Expo
TERAZ TRANSMITUJEMY

Sytuacja na polskim rynku pracy. Analizy branżowe. Rekrutacja. Mobilność i stabilizacja

Brakuje monterów pomp ciepła. Coraz częściej są źle zamontowane

 • KDS
 • 25 sie 2022 8:48

Brakuje wykwalifikowanych monterów pomp ciepła. To branża, która w ciągu ostatnich 10 lat urosła 50-krotnie. Na co mogą liczyć osoby, które zdecydują się na podjęcie pracy w tej branży?

Brakuje monterów pomp ciepła. Coraz częściej są źle zamontowane
Brak wykwalifikowanych instalatorów może stanowić wąskie gardło dla dalszego rozwoju rynku. (Fot. Pixabay)
REKLAMA

Od 2011 r. liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze/woda w Polsce wzrosła do 2021 roku ponad 50-krotnie, a od 2017 roku – 10-krotnie. Rosnące zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii przekłada się na rynek pracy. Brakuje wykwalifikowanych monterów. Już dziś dochodzi do sytuacji, gdy pojawiają się błędy w montażu instalacji. Te z kolei obniżają sprawność całego układu.

Czytaj więcej: Maszynista ze słabszym wzrokiem. Obniżamy kryteria

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Brak wykwalifikowanych instalatorów może stanowić wąskie gardło dla dalszego rozwoju rynku. Istotne jest wyszkolenie kadry już dziś. Poszukiwani są zarówno pracownicy produkcji, jak i inżynierowie. A rozwój rynku pomp ciepła sprawia, że coraz więcej osób w różnych obszarach będzie mogło znaleźć na nim zatrudnienie.

– To pewny i przyszłościowy zawód. Odnawialne źródła energii stają się coraz popularniejsze nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych monterów pomp ciepła będzie rosło. Na pewno nie zabraknie zleceń, a zarobki w tym sektorze będą rosnąć – zauważa Paweł Poruszek, prezes Euros Energy, polskiego producenta pomp ciepła.

Kto może zostać instalatorem pomp ciepła?

Z badania EY "Work Reimagined 2022" wynika, że 43 proc. pracowników zamierza zmienić pracę w ciągu roku. Do takiego kroki skłonni są Zoomersi i Millenialsi, czyli młodsze pokolenia. Dynamiczne zmiany na rynku zatrudnienia i poszukiwanie odpowiedniej drogi zawodowej dla firm, które montują pompy ciepła jest szansą na znalezienie pracowników.

Czytaj więcej: Polscy pracownicy nie proszą o podwyżki. Wybierają inną, bardziej opłacalną opcję

– Obserwujemy dużą rotację na rynku. Warto wybrać zawód, który jest ciekawy i przyszłościowy. Instalator pomp ciepła bierze udział w szkoleniach, także tych wyjazdowych. Ponadto praca jest dynamiczna, a instalator na każdym montażu zastaje nieco inną sytuację i napotyka na nowe wyzwania. Na kursach przyszli monterzy uczą się fachu od podstaw – dodaje prezes Euros Energy.

Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć osoby pracujące jako monterzy pomp ciepła? Pensja w dużej mierze zależy od doświadczenia. Widełki płacowe wahają się natomiast w przedziale od 5 do 12 tys. zł brutto.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Brakuje monterów pomp ciepła. Coraz częściej są źle zamontowane

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Maciej 2022-08-27 05:21:01

  Wygląda to w branży,bardzo różnie,fakt faktem,dużo burzy było o f gazach,to teraz sprawdźcie firmy i pracowników,ilu monterów na 10 ma f-gazy,idąc dalej,ludzie pracują tam gdzie płacą,w nieetycznych zawodach,nie mając podstawowych znajomości chłodnictwa,zamontowane ładnie,nie znaczy dobrze,poprostu tragedia,byle klientowi wcisnąć,a później niech się buja... Cóż na to poradzić,jak firmy szczędzą nawet na szkoleniach swoich piekarzy,stolarzy .... Jest nie bardzo ciekawie.

 • Jarl Bischek 2022-08-27 01:47:35

  🤔 Dotyczy to nie tylko pomp ciepła. Monter powinien umieć dobrze czytać rysunki techniczne i jego zadaniem jest wykonanie instalacji według rysunku. Nic więcej. 😎 Natomiast rysunek powinien być zrobiony w sposób profesjonalny przez dobrego inżyniera, a nie jakiegoś łachmytę, nad którym zachwyca się HR 🤭 Wiem bo pracowałem zarówno jako inżynier i monter w różnych branżach 👍 Niestety jako monter nigdy nie miałem kompletnych rysunków technicznych i trzeba było nadrabiać to czego nie zrobił inżynier 😱 Sytuacja taka zaskoczyła mnie najbardziej w Niemczech. 😱 Ale i w Polsce tragedia. Pracowałem np. w dwóch światowych firmach. 😱 Rysunek techniczny na bardzo niskim poziomie 👎 Jak patrzę na dokumentację, którą wykonywałem jako inżynier to jest to poziom o niebo wyższy. 👍 Na przykład w firmie duńskiej mieli schematy elektryczne ideowe, ale nie mieli montażowych. Montaż odbywał się na podstawie zdjęć 😱👎 I jak czytam o wymaganiach HR w takich firmach to tylko pusty śmiech 😂 Bo są programy komputerowe, które na podstawie schematów ideowych tworzą szczegółową dokumentację montażową 👍 A np. w firmie fińskiej to jako dokumentacja służyły rysunki, które wykonuje się jako poglądowe dla uzupełnienia dokumentacji technicznej. A ile tam było błędów! 👎

  • Adrian 2022-08-27 04:40:16

   Nie bądź śmieszny, dla fachowca podstawą jest schemat ideowy. Tylko paparuchy bez pojęcia muszą mieć super precyzyjne instrukcje. W Szwecji budowałem domy na podstawie wizualizacji i rzutu pomieszczeń z katalogu.

 • Instalator 27l. 2022-08-26 21:24:49

  Bo jak klient chce uciąć koszty na montażu i bierze ,,złotą rączkę" to tak ma a później płacz że źle działa i ciągłe różnorakie problemy. A także nie chcą zlecić montażu pompy młodym osoba. A młodzi ludzie mają częściej styczność z takim produktem:)) Zapłać dobrze to będzie dobrze zamontowane chcesz zaoszczędzić ? To się baw z pseudo instalatorami

 • Arek 2022-08-26 17:35:22

  Dzięki rządom PIS, Polska straciła szansę na konkurowanie z resztą świata. Wkrótce pompy ciepła w naszym kraju będą demontowane z powodu cen prądu i jego niedoborów.

 • Jan 2022-08-26 17:14:45

  Instalator bez kilkuletniego doświadczenia to żaden instalator. W razie awarii nie poradzi sobie z tematem…

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA