Bez pomocy rządu w górnictwie może zniknąć kilkaset tysięcy miejsc pracy

- Trzynaście central górniczych związków zawodowych zaapelowało do premiera Donalda Tuska o spotkanie ws. trudnej sytuacji górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Przekonują, że bez działań rządu na Śląsku może grozić likwidacja kilkuset tysięcy miejsc pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bez pomocy rządu w górnictwie może zniknąć kilkaset tysięcy miejsc pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

16 kwi 2014 17:39


W środę list do premiera, sygnowany przez liderów trzynastu central, przekazali na ręce wojewody śląskiego przedstawiciele Solidarności, Kadry oraz ZZG.

"Sytuacja w górnictwie węgla kamiennego w Polsce jest tragiczna. Zarządy spółek węglowych nie radzą sobie zarówno z wydobyciem węgla, jak i z jego sprzedażą. (...) Związki zawodowe mają ogromne zastrzeżenia w stosunku do nadzoru właścicielskiego nad spółkami" - brzmi fragment listu do Donalda Tuska.

Czytaj też: Związek Zawodowy Górników w Polsce (ZZG) domaga się rozmów ws. sytuacji w górnictwie

Związkowcy przypominają też, że zbliża się czas wygaśnięcia kluczowych dla górnictwa dokumentów: Strategii działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007-2015 oraz Ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015.

Liderzy górniczych związków akcentują, że potrzebne jest przygotowanie nowej strategii dla branży.

"Nadszedł już czas, by otwarcie powiedzieć, jakie plany w stosunku do górnictwa ma polski rząd. Czy bezpieczeństwo energetyczne kraju oparte będzie na naszym narodowym skarbie - węglu, czy na nośnikach energii pochodzących z importu? Fakty wskazują, że właściciel spółek węglowych nie ma żadnego pomysłu na unormowanie sytuacji w polskim górnictwie" - ocenili w liście.

Przedstawiciele związków oczekują też od premiera działań na rzecz opracowania opartej na węglu polityki energetycznej kraju. Przypominają, że to jedyny surowiec energetyczny, którego Polska ma pod dostatkiem. "Wszelkie zaniechania w obecnej sytuacji będą nieodwracalne i doprowadzą do katastrofy całego kraju" - przestrzegają premiera związkowi liderzy.

To już kolejny w ostatnim czasie apel górniczych związków do rządu ws. sytuacji branży. Przed tygodniem Związek Zawodowy Górników w Polsce (ZZG) zaapelował do odpowiedzialnego za górnictwo wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza o pilne zwołanie Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.