PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Bez obcokrajowców będzie źle. Przepisy można zmienić z dnia na dzień

Na razie tragedii nie ma, bo udaje nam się jeszcze łatać powstające luki kadrowe poprzez ściąganie pracowników z zagranicy; bezpośrednio przez producentów AGD, ale najczęściej przy współpracy z agencjami pracy tymczasowej. Producenci AGD w Polsce zatrudniają już od 5 do 15 proc. pracowników z zagranicy. Kiedy zwróciliśmy się do rządu z apelem o wsparcie na rynku pracy, chodziło nam przede wszystkim o podjęcie działań poprawiających dostępność pracowników w przyszłości - mówi Wojciech Konecki, członek zarządu i dyrektor generalny APPLiA Polska.

Bez obcokrajowców będzie źle. Przepisy można zmienić z dnia na dzień
Producenci AGD w Polsce zatrudniają już od 5 do 15 proc. pracowników z zagranicy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Producenci AGD w Polsce zwrócili się z apelem do premiera o podjęcie działań w celu poprawy dostępności pracowników. - Z kancelarii premiera otrzymaliśmy informację, że nasz apel został przekierowany do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Liczymy na pozytywną reakcję - mówi Wojciech Konecki.
 • Chodzi nam przede wszystkim o wprowadzenie przepisów ułatwiających zatrudnianie obcokrajowców. Naszym zdaniem mogłyby zostać zmienione niemal z dnia na dzień – wskazuje Wojciech Konecki.
 • Produkcja sprzętu AGD w Polsce nie jest jeszcze zautomatyzowana tak, jak może być. Tym samym robotyzacja to jest w jakiejś mierze recepta na brak rąk do pracy w polskich fabrykach AGD – i robotyzacja ta, zgodnie z trendem Przemysłu 4.0, rośnie - mówi Wojciech Konecki.

Związek producentów AGD w Polsce, APPLiA Polska, niedawno zwrócił się z apelem do premiera o podjęcie działań w celu poprawy dostępności pracowników. Branży już teraz brakuje rąk do pracy i to hamuje jej rozwój w Polsce?

- Na razie tragedii nie ma, bo udaje nam się jeszcze łatać powstające luki kadrowe poprzez ściąganie pracowników z zagranicy; bezpośrednio przez producentów AGD, ale najczęściej przy współpracy z agencjami pracy tymczasowej. Producenci AGD w Polsce zatrudniają już od 5 do 15 proc. pracowników z zagranicy. Przeważnie z Ukrainy, ale też z Mołdawii, czy nawet z Nepalu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kiedy zwróciliśmy się do rządu z apelem o wsparcie na rynku pracy, chodziło nam przede wszystkim o podjęcie działań poprawiających dostępność pracowników w przyszłości. Politykę demograficzną charakteryzuje duża inercja, więc już teraz trzeba myśleć o tym, co będzie za kilka lat, a perspektywy nie są dobre.

Nasze prognozy dotyczące dostępności pracowników są zbieżne z wynikami raportu Instytutu Badań Strukturalnych opartego na demograficznych prognozach GUS, mówiących, że liczba aktywnych zawodowo osób spadnie o milion do 2030 roku i o ponad 4 miliony do roku 2050.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Bez obcokrajowców będzie źle. Przepisy można zmienić z dnia na dzień

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Tomek 2019-09-28 11:36:47

  Zamiast płacić ludziom po 1800 zł na rękę wystarczy dać im 3000 i problem braków kadrowych zniknie. Upadną najmniejsze firmy, ale ich właściciele natychmiast znajdą dobrze płatną pracę. Teraz kupa ludzi się boksuje z działalnością gospodarczą nie przynoszącą prawie żadnych zysków, więc taki ruch będzie jak najbardziej racjonalny.

 • Przedsiębiorca 2019-09-27 16:23:51

  Niestety takie problemy w zasadzie występują w każdej firmie produkcyjno-usługowej. Tak duzych brakow kadrowych nie mają tzw. budżetówki i instytucje samorządowe- dlaczego różnie na to pytanie można odpowiedzieć. Kochany narodzie w każdej branży należy się obudzić a zarazem obudzić swoich przedstawicieli w władzch ustawodawczych i wykonawczych. Najgorzej w tym wszystkim jest jak wynika z mojej obserwacji , że tzw .góra oderwana jest od rzeczywistości i nie umie słuchać dołów, prawdziwych dołów i tu jest najwięszy problem w naszym społeczenstwie . ma swoją wizję i ją realizuje. kropka.

 • asd 2019-09-27 14:34:31

  Zamiast zwiększać robotyzację, która w Polsce jest niższa niż na Słowacji nie mówiąc o Czechach to ściągamy jakiś nepal czy filipiny do kraju, czując się przy tym coraz mniej u siebie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA