Będzie nowy program restrukturyzacji Kompanii Węglowej

Do końca października gotowy będzie projekt nowego programu restrukturyzacji Kompanii Węglowej (KW), obowiązującego do 2020 r. Jego ważnym elementem będzie emisja wartych ok. 1,2 mld zł obligacji. Decyzję w tej sprawie w piątek podejmie rada nadzorcza spółki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będzie nowy program restrukturyzacji Kompanii Węglowej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

15 paź 2013 15:31


"Emisja pięcioletnich obligacji, dzięki której korzystnie zmieni się struktura naszych zobowiązań, to ważny, ale nie jedyny element programu restrukturyzacji. Dotknie on wszystkie obszary działalności spółki. Równie ważne elementy programu to restrukturyzacja techniczno-organizacyjna oraz zapewnienie spółce stabilnych przychodów" - powiedział we wtorek PAP wiceprezes Kompanii Marek Uszko, koordynujący prace zarządu KW.

Czytaj też: Kompania Węglowa chce obniżyć koszty o 8 proc.

W ostatnich miesiącach rada nadzorcza KW dwukrotnie odrzuciła plan naprawczy borykającej się z kłopotami finansowymi firmy, oczekując od zarządu bardziej efektywnych działań. We wrześniu dymisję złożyła prezes spółki Joanna Strzelec-Łobodzińska. Zarząd w okrojonym składzie rozpoczął prace nad nowym programem restrukturyzacji.

"O szczegółach programu będzie można mówić, gdy zostanie zaakceptowany przez radą nadzorczą i właściciela oraz przedstawiony stronie społecznej. Z pewnością czekają nas trudne dwa lata, które jednak dadzą gwarancję, że po tym okresie spółka powróci na ścieżkę konkurencyjności i będzie generować zysk na poziomie operacyjnym" - wskazał wiceprezes, uznając podanie bliższych informacji na temat projektu za przedwczesne.

Z przygotowanego przy udziale firm doradczych dokumentu, do którego dotarła, wynika, że przywrócenie spółce rentowności nie będzie możliwe bez obniżenia kosztów pracy. Koszty wynagrodzeń w Kompanii sięgają aż 60 proc. wszystkich. W ostatnich kwartałach spółce udało się zmniejszyć inne koszty o ponad 1 mld zł, jednak wynagrodzenia górników nieznacznie wzrosły. Jeden z wariantów przygotowanego projektu zakłada zmianę sposobu kształtowania wynagrodzeń w spółce - zarówno w centrali firmy, jak i w kopalniach. Ma to być konsultowane ze stroną społeczną.

Powodem trudnej sytuacji Kompanii, która po ośmiu miesiącach tego roku zanotowała ponad 340 mln zł strat, jest obserwowany od ubiegłego roku spadek zapotrzebowania na węgiel energetyczny oraz znaczące (o ponad 10 proc.) zmniejszenie jego cen. W projekcie nowego programu restrukturyzacji urealniono prognozy zbytu węgla oraz jego cen w kolejnych latach.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.