Będą preferencyjne pożyczki dla b. pracowników restrukturyzowanych branż?

Znane są pierwsze propozycje rozwiązań dla rządowego programu reindustrializacji Śląska i Małopolski.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Będą preferencyjne pożyczki dla b. pracowników restrukturyzowanych branż?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

12 lut 2015 14:35


Propozycje przedstawili samorządowcy tych regionów. Jak poinformowała PAP w czwartek (12 lutego) Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, wkład marszałków, wojewodów i prezydentów miast do rządowego programu reindustrializacji Śląska i Małopolski został omówiony na spotkaniu z wiceminister gospodarki Iloną Antoniszyn-Klik. Rozmowy odbyły się w środę w Bytomiu.

Rządowy program reindustrializacji Śląska ma być tworzony przy udziale samorządów i opierać się na perspektywicznych branżach. Mają to być m.in. motoryzacja i technologie energetyczne, nowe materiały, przetwórstwo zasobów. Rozważane jest np. tworzenie lokalnych parków przemysłowych.

7 stycznia premier Ewa Kopacz powołała międzyresortowy zespół ds. wzmocnienia potencjału przemysłowego Śląska i Małopolski, w skład którego wchodzi siedmiu wiceministrów.

"Pracujemy nad pakietem pomocowym dla Śląska i Małopolski, regionów w których zlokalizowane są kopalnie. Naszym założeniem musi być równowaga, rewitalizacja, a przede wszystkim wysokie technologie i nowe otwarcie dla MŚP w tych województwach" - podkreśliła wiceminister Antoniszyn-Klik. "Potrzebny jest szybki skok gospodarczy regionów, a więc reindustrializacja i wzrost innowacyjności województw" - dodała.

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa zwrócił uwagę na atuty Śląska. "Nasze województwo to motor napędowy polskiej gospodarki. Jesteśmy zapleczem testowania i wdrażania nowych technologii. Tu prężnie rozwija się m.in. sektor usług biznesowych, o czym świadczy np. ulokowanie IBM na Śląsku, chemiczna przeróbka węgla, czyste technologie, rewitalizacja zdegradowanych terenów, czy szkolnictwo zawodowe dopasowane do potrzeb biznesowych to wyzwania dla Śląska" - przekonywał Saługa.

Zaznaczył jednak, że region boryka się z wieloma problemami, takimi jak: depopulacja, niska aktywność zawodowa oraz wysoki stopień zanieczyszczenia środowiska. "Depopulacja jest dla nas największym zagrożeniem. Szacujemy, że w 2050 r. będzie o 28 proc. mniej mieszkańców niż obecnie" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.