×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Barbórka, Grażyna Dziedzic: Górnictwo jest największym pracodawcą w Rudzie Śląskiej

  • Autor: PAP/AT
  • 29 lis 2017 11:45

Tyle samo wyjazdów co zjazdów, a także opieki świętej Barbary, patronki górników i Rudy Śląskiej - życzyła górnikom prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Barbórka, Grażyna Dziedzic: Górnictwo jest największym pracodawcą w Rudzie Śląskiej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic spotkała się w środę (29 listopada) z górnikami z kopalni Bielszowice, będącej częścią kopalni Ruda.

• Poranne spotkania Grażyny Dziedzic z górnikami w okolicach Barbórki - obchodzonego 4 grudnia Dnia Górnika - stały się już miejską tradycją.

• Prezydent odwiedza kopalnie od rozpoczęcia swojej prezydentury w 2010 r.

• W kolejnych dniach prezydent złoży barbórkowe życzenia pracownikom innych rudzkich kopalń.

Górnictwo jest największym pracodawcą w ok. 140-tysięcznej Rudzie Śląskiej. Do ubiegłego roku w mieście działały cztery kopalnie. Obecnie trzy z nich - Bielszowice, Halemba i Pokój - działają pod jednym szyldem, jako tzw. ruchy kopalni zespolonej Ruda, zatrudniającej łącznie ponad 6,5 tys. osób. Kolejne ponad 1,5 tys. pracuje w ruchu Śląsk, będącym częścią katowickiej kopalni Wujek.

W najbliższy piątek (1 grudnia) w Rudzie Śląskiej odbędą się główne uroczystości barbórkowe Polskiej Grupy Górniczej - największego krajowego producenta węgla, do którego należą kopalnie Ruda i Wujek. Do udziału w obchodach, organizowanych w hali sportowej przy ruchu Halemba, zaproszono m.in. premier Beatę Szydło i ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.

Poranne spotkania Grażyny Dziedzic z górnikami w okolicach Barbórki - obchodzonego 4 grudnia Dnia Górnika - stały się już miejską tradycją. Prezydent odwiedza kopalnie od rozpoczęcia swojej prezydentury w 2010 r. "Uważam to za mój obowiązek. Wiadomo, jak ciężką i niebezpieczną pracę wykonują górnicy; poza tym warto przy okazji tego święta pamiętać, ile miasto i mieszkańcy zawdzięczają górnictwu" - powiedziała prezydent.

Podczas środowego, rozpoczętego przed szóstą rano spotkania w cechowni ruchu Bielszowice, Grażyna Dziedzic życzyła górnikom zjeżdżającym do pracy na poranną "szychtę" tyle samo wyjazdów co zjazdów, a także opieki świętej Barbary, patronki górników i Rudy Śląskiej. "Niech św. Barbara czuwa nad wami, waszymi rodzinami i naszym miastem" - mówiła do zebranych w cechowni górników prezydent Dziedzic.

Czytaj też: Praca w górnictwie: Najlepsi fachowcy odchodzą z kopalń

W kolejnych dniach prezydent spotka się rano z górnikami ruchów Halemba (w czwartek), Śląsk (w piątek) i Pokój (w sobotę). Przyszłość tej ostatniej kopalni wciąż jest niepewna. Zgodnie z planem Polskiej Grupy Górniczej, zakład ma być przekazany do Spółki Restrukturyzacji Kopalń w celu likwidacji, jednak dotąd oficjalnie nie określono dokładnego terminu zamknięcia kopalni. Wcześniej zakładano, że nastąpi to z końcem 2017 r.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Barbórka, Grażyna Dziedzic: Górnictwo jest największym pracodawcą w Rudzie Śląskiej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA