×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Autosan i Jelcz wybudują wozy dla PSP? Trwają rozmowy

  • Autor: PAP/KDS
  • 6 sty 2018 9:46

Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej poinformował o toczących się rozmowach z polskimi firmami odnośnie produkcji średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych. Pierwsze wozy miałyby trafić do strażaków jeszcze w tym roku.

Autosan i Jelcz wybudują wozy dla PSP? Trwają rozmowy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • PSP rozmawia z Autosanem, który przymierza się do przedstawienia projektu średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego.
  • Rozmawiałem także dwa razy z prezesem Jelcza. Chcielibyśmy, aby dla nas produkowali samochody - komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.
  • Nie wszystkie potrzebne straży pożarnej samochody można jednak kupić w Polsce. 

Jak ujawnił, produkcja miałaby dotyczyć średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. - Taki samochód kosztuje, w zależności od wyposażenia, około 800-900 tys. zł. Chcielibyśmy aby ten samochód kosztował nie więcej niż 500 tys. zł. - dodał. - Zależy nam na tym, aby samochody były w całości produkowane w Polsce- podkreślił. 

Komendant powiedział, że obecnie niektóre samochody przeznaczone dla strażaków są zbyt wysokie, co utrudnia czasami prowadzenia akcji z uwagi na umieszczenie w nich sprzętu ratowniczego, kłopoty są także z parkowaniem ich w garażach.

Pieniądze na zakup nowych samochodów mają pochodzić ze środków unijnych (PSP realizuje projekty o łącznej wartości 544 mln zł) oraz ze środków rządowego programu modernizacji służb mundurowych resortu MSWiA na lata 2017-2020.

Nie wszystkie potrzebne straży pożarnej samochody można jednak kupić w Polsce. Szef PSP powiedział, że część z nich - szczególnie te wyspecjalizowane - produkuje kilku producentów na świecie. Są one także bardzo drogie. I tak wozy strażackie z drabiną mechaniczną mogą kosztować nawet 2,5 mln zł, samochody dowodzenia i łączności, które pozwalają na przekazywania obrazu i dźwięku z miejsca zdarzenia, dzięki czemu można wspierać przez ekspertów działania strażaków na miejscu kosztują ok. 2,7 mln zł.

Najdroższe są ciężkie samochody ratownictwa technicznego, ich ceny mogą dochodzić do 5 mln zł. Podobnie w zależności od wyposażenia kosztują samochody ratownictwa chemicznego.

Straż chce także w najbliższych latach zakupić specjalistyczne drony (jeden używany jest już przez jedną z warszawskich jednostek ratowniczo-gaśniczych), a także nowe łodzie przeznaczone do działań podczas powodzi.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Autosan i Jelcz wybudują wozy dla PSP? Trwają rozmowy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA