×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Autonomiczne autobusy na ulicach Szwecji. Kierowcy na razie zostają na pokładzie

  • Autor: PAP/KDS
  • 4 mar 2019 13:10

Scania i największy operator transportu publicznego w Skandynawii spółka Nobina rozpoczęły testy autonomicznych autobusów na regularnych liniach w rejonie Sztokholmu. Zadania kierowców uległy diametralnej zmianie.

Autonomiczne autobusy na ulicach Szwecji. Kierowcy na razie zostają na pokładzie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Testy będą prowadzone w dwóch etapach, a pierwszy odbędzie się bez pasażerów, drugi już z nimi na pokładzie.
  • Dla bezpieczeństwa, na pokładzie każdego autobusu będzie znajdował się kierowca nadzorujący pracę pojazdu i służący wsparciem podróżnym.
  • - Technologia rozwinęła się na tyle, że możemy podjąć praktyczne próby na drogach publicznych. Będzie to jeden z pierwszych programów testów autobusów autonomicznych tej wielkości w Europie - podkreśliła wiceprezes i dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Scania AB Karin Radstrom.

Dwa elektryczne autobusy Scania Citywide LF połączą z najbliższą stacją metra osiedla w Barkaby, znajdujące się ok. 20 km od centrum Sztokholmu. Niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów mogą przewieźć 80 pasażerów, w tym 25 na miejscach siedzących. Będą poruszać się po 5-kilometrowej trasie, na której wyznaczono cztery przystanki. Na początku autobusy będą pokonywać autonomicznie odcinek o długości około kilometra. Przewiduje się, że w drugim etapie prób będzie z nich korzystać 300 osób dziennie. Przedstawiciele Scania i Nobina będą wspólnie zarządzać ruchem i systemami sterowania autonomicznych autobusów.

Testy praktyczne ruszą w 2020 r. W ich trakcie będą gromadzone dane, dotyczące np. średniej prędkości, dyspozycyjności, punktualności oraz reakcji na nieprawidłowości. Sprawdzany będzie również poziom satysfakcji pasażerów - podano w komunikacie.

Czytaj więcej: Miejskie spółki mają problem. Na rynku brakuje kierowców autobusów

- W Nobina jesteśmy mocno zaangażowani w działania, które, jak uważamy, staną się ważną częścią transportu publicznego przyszłości. Testy pozwolą nam na zebranie doświadczeń w zakresie praktycznej, codziennej eksploatacji autobusów autonomicznych i zwiększenia liczby pasażerów korzystających z transportu publicznego. Wymagania dotyczące autonomicznych autobusów nie różnią się od tych stawianych wobec innych operacji transportowych. Dotyczą przede wszystkim niezawodności, bezpieczeństwa i dostępności - podkreślił dyrektor generalny Nobina Szwecja Henrik Dagnas.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Autonomiczne autobusy na ulicach Szwecji. Kierowcy na razie zostają na pokładzie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA