PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Australijczycy wybudują kopalnię w Polsce. Powstanie 10 tys. miejsc pracy

  • Autor: PAP
  • 22 sie 2017 14:28

Rada Miasta Siedliszcze (woj. lubelskie) uchwaliła zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, pozwalające na budowę we wsi Kulik kopalni węgla kamiennego Jan Karski. Kopalnię wybuduje spółka Prairie Mining Limited. Inwestycja ma przynieść łącznie 10 tys. miejsc pracy.

Australijczycy wybudują kopalnię w Polsce. Powstanie 10 tys. miejsc pracy
Adobe Stock
REKLAMA

• Prairie Mining Limited planuje budowę w miejscowości Kulik kopalni węgla kamiennego kosztem około 632 mln dolarów. Kopalnia ma rozpocząć wydobycie w 2023 lub 2024 r.

• Inwestycja ma przynieść 10 tys. miejsc pracy w kopalni, towarzyszących jej przedsiębiorstwach oraz przedsięwzięciach pośrednio z nią związanych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Burmistrz Siedliszcza Hieronim Zonik powiedział, że proces sporządzania planu zagospodarowania przestrzennego na terenie ok. 125 ha, gdzie ma powstać kopalnia, został podzielony na dwa etapy.

W pierwszym etapie - dotyczącym 29 ha gruntów rolnych niskich klas - rada miejska na ostatniej sesji podjęła już uchwałę o zmianach w planie umożliwiających inwestycję.

Drugi etap zmian w planie obejmuje natomiast teren, na którym są grunty rolne wymagające uzyskania zgody ministra rolnictwa na zmianę ich przeznaczenia na cele nierolnicze. - Minister wydał już zgodę na tzw. odrolnienie tych gruntów. Trzeba przyznać, że ministerstwo w tej sprawie zadziałało szybko i sprawnie - podkreślił Zonik.

Decyzja ministerstwa pozwoliła na rozpoczęcie procedury zmian w planie zagospodarowania, która wymaga m.in. wyłożenia planu do wglądu i zebrania uwag. Jak przypuszcza burmistrz, jeśli ten proces przebiegnie bez opóźnień, to za około dwa miesiące możliwe będzie uchwalenie zmian przez radę.

- Tutaj jest duże społeczne oczekiwanie na tę inwestycję. Mieszkańcy wciąż pytają, kiedy ta kopalnia powstanie, wiążą z tym duże nadzieje na rozwój i miejsca pracy - zaznaczył Zonik.

Prairie Mining Limited planuje budowę w miejscowości Kulik kopalni węgla kamiennego kosztem około 632 mln dolarów. Kopalnia ma rozpocząć wydobycie w 2023 lub 2024 r.

Uchwała zmieniająca miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest niezbędna do złożenia wniosku o koncesję wydobywczą. Prairie uzyskała już w maju 2017 r. pozytywną opinię Okręgowego Urzędu Górniczego dla projektu zagospodarowania złoża. W najbliższych tygodniach planuje zwrócić się o wydanie decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia. Po jej otrzymaniu spółka będzie mogła złożyć wniosek o udzielenie koncesji wydobywczej, co planowane jest w końcu tego roku lub na początku przyszłego.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Australijczycy wybudują kopalnię w Polsce. Powstanie 10 tys. miejsc pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • fff 2017-08-22 15:33:50

    Brawo. Należy wysprzedać nasze złoża firmom zagranicznym, bo My nie potrafimy ich wydobywać. Jeżeli będziemy chcieli je znacjonalizować, to będziemy musieli zapłacić również za straty związane z potencjalnymi zyskami. Podobnie jak byłe nasze Koleje Linowe. Moim zdaniem złoża naturalne nie powinny być sprzedawane, a kontrolowane przez firmy z 51%+ kapitału państwowego. Już 'sprzedajemy' tanią siłę roboczą, teraz jeszcze wyprzedajmy złoża za paciorki.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA