Audyt w Kompanii Węglowej: Należy ograniczyć zatrudnianie firm zewnętrznych. Co na to zarząd?

• Zarząd Kompanii Węglowej otrzymał raport po przeprowadzonym w spółce audycie.
• Wzrost usług obcych w kopalniach to poważny problem - stwierdzili audytorzy.
• Zachodzi konieczność zweryfikowania liczby zatrudnionych firm obcych pod kątem ich przydatności i kosztów realizowanych zamówień.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Audyt w Kompanii Węglowej: Należy ograniczyć zatrudnianie firm zewnętrznych. Co na to zarząd?

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.PL

wnp.pl

18 mar 2016 9:35


Audyt wskazał, że poważnym obciążeniem dla Kompanii Węglowej były w ostatnich latach usługi doradcze, które w latach 2011-2015 pochłonęły ok. 45 mln zł. Komisja wnosi o weryfikację firm obcych pod względem przydatności i kosztów zamówień.

Na kwestię zatrudniania firm zewnętrznych zwracają od dłuższego czasu przedstawiciele górniczych związków zawodowych.

- Obecnymi załogami kopalnie nie są w stanie realizować nałożonych na nie zadań - zaznaczył w wywiadzie dla wnp.pl z 26 stycznia tego roku Bogusław Ziętek, szef Sierpnia 80.

Czytaj też: Obniżanie kosztów KW. Zmiany są możliwe

Wnioski po przeprowadzonym audycie zawierają wskazanie, że zachodzi konieczność zweryfikowania liczby zatrudnionych firm obcych pod kątem ich przydatności i kosztów realizowanych zamówień.

Zlecanie usług dołowych powinno obejmować tylko wykonawstwo robót specjalistycznych biorąc pod uwagę dotychczasowe zatrudnienie w kopalniach.

Mając na uwadze sytuację finansową Kompanii Węglowej należy bezwzględnie ograniczyć usługi obcych podmiotów gospodarczych na dole i na powierzchni za wyjątkiem tych, które warunkują ciągłość produkcji oraz bezpieczeństwo - zaznaczono we wnioskach po zrealizowaniu audytu.

- Trzeba jasno i po męsku stawiać sprawy: wskazywać na konieczność podejmowania koniecznych, także niepopularnych decyzji - powiedział prof. Marek Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego. - Teraz, niedługo po wyborach, jest na to czas. Później będą z tym coraz to większe problemy. Chciałbym, żeby udało się utrzymać obecny stan posiadania w polskim górnictwie. Ale to będzie niezwykle, ale to niezwykle trudne. Dobrze więc, żeby utrzymać trzon branży, bo całości raczej się nie uda - zaznaczył Szczepański.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

BEATA 2016-03-18 15:59:10

No nareszcie ! za 45 mln ile można zrobić dobrego dla górnictwa.!Państwowe molochy trwonią bez opamiętania pieniądze, prawdopodobnie dla znajomków lub na odpałki. Już dawno mówił o tym i innych sposobach wyprowadzania pieniędzy z kopalni poseł Przemysław Wipler syn górnika, tylko wtedy dziennikarz prowadzący program uśmiechał się z politowaniem i go zakrzykiwał !Taka była wolność mediów i taka gospodarka. Czas na dobrą zmianę.