Apel europosłów w sprawie transportu. Chcą wsparcia UE

Europosłowie chcą wsparcia dla firm transportowych, które tracą na zamknięciu rosyjskiego rynku na produkty żywnościowe z UE. Komisja Europejska zdaje sobie sprawę z wagi problemu, ale zastrzega, że nie ma zamiaru uruchamiać wsparcia na poziomie unijnym.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Apel europosłów w sprawie transportu. Chcą wsparcia UE

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

10 mar 2015 10:58


Sprawa była omawiana w poniedziałek wieczorem na sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Eurodeputowani skierowali pytanie ustne do KE, wskazując na straty, które ponoszą unijne firmy transportowe od wprowadzenia w zeszłym roku embarga przez Rosję.

Szef komisji transportu i turystyki PE Michael Cramer z grupy Zielonych wytykał KE, że ta zareagowała na rosyjskie restrykcje wobec rolników i producentów, dostarczając im wsparcia finansowego, natomiast sektor przewozowy nie doczekał się żadnej pomocy. Jak mówił, niektórzy przedsiębiorcy, którzy specjalizowali się w przewozach do Rosji, zwłaszcza samochodami chłodniami, przeżywają teraz ogromne trudności.

Czytaj też: Europosłowie stawiają na walkę z bezrobociem

Wiceszef komisji transportu Tomasz Poręba (PiS, EKR) mówił, że nie jest to problem tylko jednego kraju, lecz całej Europy. "Takie kraje jak Litwa, Łotwa, Słowacja, Czechy, Bułgaria, Grecja czy wreszcie mój kraj, Polska, bardzo na tym embargu tracą" - podkreślał.

Przywoływał dane, z których wynika, że od wprowadzenia embarga w sierpniu 2014 r. straty polskiego sektora transportowego wyniosły 22 mln euro. "Strona rosyjska zupełnie uniemożliwia tranzyt artykułów rolno-spożywczych do innych państw" - mówił zwracając uwagę, że takie restrykcje nie dotykają rosyjskich przewoźników jeżdżących po Europie.

Poręba apelował do KE o rozważenie systemu rekompensat dla firm, które zostały dotknięte embargiem, lub chociaż złagodzenie wymogów w sprawie pomocy de minimis, w ramach której wsparcia udzielają same państwa członkowskie.

Elżbieta Łukacijewska (PO, EPL) zwracała uwagę, że zakaz wjazdu pojazdów przewożących artykuły rolno-spożywcze oznacza brak możliwości przejazdu jakichkolwiek ładunków przez terytorium Rosji. "To generuje milionowe straty" - mówiła podkreślając, że staje się to przyczyną bankructwa wielu firm.

Liberalny europoseł z Litwy Antanas Guoga wskazywał, jak poważny jest to problem w jego kraju, gdzie - jak mówił - 5 proc. wszystkich zatrudnionych pracuje w sektorze transportowym.

Guoga krytykował też Niemcy za chęć stosowania płacy minimalnej wobec wszystkich kierowców, którzy przejeżdżają przez ten kraj. Przekonywał, że firm z jego kraju po prostu nie stać na to, by płacić pracownikom niemieckie stawki (minimum 8,5 euro za godzinę).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.