Analitycy: Związkowcy muszą przyjąć, że zmiany w JSW są konieczne

Rozwój sytuacji w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) zależy od decyzji właściciela. Jeżeli nie nastąpią w spółce zmiany, o których mówi zarząd, to JSW wkrótce utraci płynność finansową - przekonują analitycy giełdowi.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Analitycy: Związkowcy muszą przyjąć, że zmiany w JSW są konieczne

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

29 sty 2015 7:42


- Czekamy na działania rządu, który przekona związkowców z JSW aby się opamiętali. Bez restrukturyzacji ciągłość biznesu JSW jest zagrożona. Jeżeli nie nastąpią w spółce zmiany, o których mówi zarząd, to spółce wkrótce utraci płynność finansową - mówi wnp.pl Paweł Puchalski, szef działu analiz giełdowych Domu Maklerskiego BZ WBK.

Związkowcy z JSW liczą na powtórzenie scenariusza z Kompanii Węglowej, gdzie po dość krótkim proteście związkowcom udało się wywalczyć swoje postulaty. Paweł Puchalski wskazuje, że JSW jest jednak w innej sytuacji niż Kompania Węglowa oraz Katowicki Holding Węglowy.

- Z jednej strony JSW jest w lepszej sytuacji niż KW, ponieważ ma znacznie mniejsze zadłużenie i osiąga lepsze wyniki finansowe. Jednak z właścicielskiego punktu widzenia położenie JSW jest znacznie trudniejsze, ponieważ jest notowana na giełdzie, a takim spółkom nie można udzielać pomocy publicznej - wyjaśnia Paweł Puchalski.

Jednym z postulatów protestujących pracowników jest wymiana zarządu JSW, jednak gdyby do takiej wymiany doszło, miałaby ona znaczenie symboliczne.

- Wymiana zarządu JSW nie ma znaczenia dla utrzymania płynności spółki, kluczowa jest bowiem decyzja właściciela. Widzieliśmy w KW, że Mirosław Taras próbował dokonać restrukturyzacji ale bez zgody właściciela to się nie udało - dodaje Paweł Puchalski.

W jego ocenie strajk w JSW nie jest zbyt uciążliwy dla spółki, ponieważ posiada ona duże zapasy węgla na zwałach. Zarząd JSW przekonuje, że każdy dzień strajku to potencjalnie utracone przychody na poziomie ok. 30 mln zł, ale w praktyce te straty są znacznie mniejsze.

- Rozwój sytuacji w JSW zależy od decyzji właściciela. Trzeba przy tym pamiętać, że jeżeli nie dojdzie do restrukturyzacji i redukcji kosztów to spółka znajdzie się w trudnej sytuacji i dosyć szybko może dojść do utraty płynności finansowej - komentuje dla wnp.pl Artur Iwański, dyrektor Biura Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego PKO BP.

Cały artykuł czytaj na wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.