Analitycy: nie widać oznak poprawy sytuacji w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

Analitycy Société Générale podtrzymali swoją wcześniejszą rekomendację „sprzedaj” dla akcji JSW i obniżyli cenę docelową do 8 zł za akcję z 10,90 zł. Argumentują, że w najbliższym czasie nie można liczyć na wzrost cen węgla a najprostsze działania restrukturyzacyjne, które mogłyby doprowadzić do obniżki kosztów działalności spółki, już zostały przeprowadzone.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Analitycy: nie widać oznak poprawy sytuacji w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

8 lut 2016 17:55


W raporcie przyznano, że JSW zrobiła kawał dobrej roboty jeśli chodzi o redukcję kosztów zatrudnienia podpisując we wrześniu 2015 r. porozumienie z organizacjami związkowymi, które ma doprowadzić do oszczędności w latach 2016-18 w wys. ok. 2 mld zł. W 2015 r. JSW zawarła również porozumienie z obligatariuszami zakładające uzgodnienie do 30 czerwca 2016 r. scenariusza restrukturyzacji zadłużenia JSW i grupy kapitałowej poprzez zawarcie umowy restrukturyzacyjnej. Sukcesem jest także ograniczenie nakładów inwestycyjnych bez zagrożenia dla poziomu wydobycia węgla.

- To jednak nie wystarczy. Choć ceny spotowe wydają się stabilizować, to w pierwszym kwartale 2016 r. benchmark cen węgla koksowego jest na poziomie 81 dolarów za tonę, czyli o 8 dolarów mniejszym niż w czwartym kwartale 2015 r. W najbliższym czasie nie spodziewam się wzrostów cen węgla energetycznego. Ponadto spadające stawki za fracht morski zwiększają atrakcyjność węgla importowanego co było jedną z przyczyn, że podczas strajku w JSW na początku roku 2015 r. regionalni odbiorcy węgla koksującego poradzili sobie bez JSW – mówi Bartłomiej Kubicki, dyrektor, analityk w Société Générale.

Więcej tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.