Amerykańskie inwestycje w Europie stworzyły 4,2 miliony miejsc pracy

Jak się okazuje, obecność USA na starym kontynencie ma decydujące znaczenie dla europejskiej gospodarki. Do 2013 r. Amerykanie zainwestowali w Europie 2 biliony euro i stworzyli ponad 4 miliony miejsc pracy. Europa nie pozostaje też bez wpływu na kondycję gospodarczą USA.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Amerykańskie inwestycje w Europie stworzyły 4,2 miliony miejsc pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

27 maj 2014 12:05


Jak wynika z badania "Case for Investing in Europe 2014", przeprowadzonego przez Josepha Quinlana z amerykańskiego Centrum Stosunków Transatlantyckich (Center for Transatlantic Relations), Europa wciąż odpowiada za prawie połowę całkowitego zagranicznego dochodu afiliacyjnego Stanów Zjednoczonych. To dwa razy tyle, ile wynosi dochód z regionu Azji i Pacyfiku.

Dane te wskazują na fundamentalną rolę, jaką odgrywa Europa dla amerykańskiego biznesu. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że Europa odpowiada za około 30 proc. globalnej konsumpcji osobistej, a jej gospodarka dorównuje wielkością tej amerykańskiej.

Biznesowe relacje europejsko-amerykańskie są korzystne dla obu stron: do 2013 roku całkowita kwota amerykańskich inwestycji na starym kontynencie wyniosła 2 biliony euro, a amerykański kapitał stworzył 4,2 miliony miejsc pracy.

W raporcie Polska pojawia się w kontekście znakomitego systemu edukacji oraz elastycznego rynku pracy. Wraz z Czechami, Słowacją oraz innymi krajami regionu reprezentujemy nowe i niewykorzystane jeszcze w pełni rynki, charakteryzujące się dodatkowo stosunkowo niższymi kosztami pracy.

Stąd to właśnie tutaj lokuje się 11 proc. europejskiej siły roboczej amerykańskich firm. Jest to ogromny wzrost, biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze dwie dekady temu amerykańskie inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej były na praktycznie zerowym poziomie.

W 2012 r. zysk amerykańskich firm w Polsce wyniósł około 732 miliony dolarów - znacznie więcej, niż na bardziej rozwiniętych rynkach Finlandii, Portugalii, Hiszpanii czy Szwecji. W rankingu innowacji Polska wypadła jednak poniżej europejskiej średniej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.