Adidas do produkcji butów będzie używać robotów w Niemczech zamiast ludzi w Azji.

20 lat temu Adidas zaprzestał produkcji butów w Niemczech i przeniósł się do Azji. Teraz jednak wraca z produkcją do Niemiec. Zamierza też otworzyć jedną fabrykę ("Speedfactory") w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie Zachodniej. Produkcją zajmą się jednak nie ludzie, a roboty - pisze na swoim profilu na LinkedIn Susanna Koelblin, menedżer z Eastman Chemical Company.
Czy to stanowi zagrożenie dla tradycyjnej bazy produkcyjnej Adidasa w Chinach, Indonezji i Wietnamie, gdzie koncern zatrudnia ok. milion osób? Praca w tych regionach staje się coraz droższa. Coraz więcej firm wyprowadza się np. z Chin (więcej na ten temat przeczytacie tutaj) albo skłania się ku większej robotyzacji.
W czołówce krajów, które zainstalowały najwięcej robotów przemysłowych na razie prowadzą Chiny. Na drugim miejscu - według Międzynarodowej Federacji Robotyki - jest Korea Południowa, a na trzecim Ameryka Północna. Dalej Japonia i Niemcy.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega, że w wyniku robotyzacji, dwie trzecie miejsc pracy w krajach rozwijających się jest zagrożonych. Do tego należy doliczyć jeszcze miejsca pracy, które mogą zniknąć w wyniku digitalizacji i internetu rzeczy.
Poza tym - zatrudnianie ludzi przestanie się opłacać. - Koszt godziny pracy robota to 5 euro. Zatrudnienie człowieka do pracy w przemyśle w Niemczech to koszt ok. 50 euro za godzinę, a w Chinach ok. 10 euro - wylicza Susanna Koelblin, menedżer z Eastman Chemical Company.

KOMENTARZE (0)