75 proc. polskich inżynierów jest gotowych na relokację

- W Polsce, w branży motoryzacyjnej inżynier zaraz po studiach zarabia od 3,5 do 5 tys. zł. Dla inżyniera z doświadczeniem zarobki kształtują się między 6 a 9 tys. zł, a pracujący w branży o oil&gas w Norwegii, zarabiają nawet między 30 a 40 tys. zł na miesiąc - mówi Tomasz Szpikowski, prezes Bergman Engineering.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

75 proc. polskich inżynierów jest gotowych na relokację

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

26 cze 2014 14:56


Jak wynika z badań firmy inżynierskiej i rekrutacyjnej Bergman Engineering aż 75 proc. polskich inżynierów pracujących na kontrakcie jest chętnych do relokacji w kraju lub zagranicę, jednak nie zawsze posiadają odpowiednie umiejętności miękkie lub wystarczającą znajomość języków obcych.  

Doświadczenia AHK Polska potwierdzają ten trend. - Piętą achillesową polskich inżynierów jest ich słaba znajomość języków obcych. Jak wynika z doświadczeń AHK Polska jedynie 75 proc. inżynierów posługuje się jednym językiem obcym i jest to w 85 proc. język angielski a tylko ok. 15 proc. inżynierów posługuje się językiem niemieckim - mówi Anna Kardymowicz, menedżer działu doradztwa personalnego w Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo- Handlowej.

Tymczasem contracting jest coraz bardziej dynamicznie rozwijającą się formą zatrudnienia w Europie Zachodniej, szczególnie w Niemczech. Równiez w Polsce contracting ostatnio przeżywa wyraźne ożywienie, szczególnie w branżach takich jak: produkcja i przemysł maszynowy, usługi dla firm i IT.

Czytaj też: Szpikowski: w Polsce brakuje co najmniej 12 tys. inżynierów

- Obserwujemy coraz większe zainteresowanie pracodawców tą formą współpracy. Firmy poszukują pracowników kontraktowych już nie tylko ze względu na brak możliwości zatrudnienia pracowników na stałe (np. z uwagi na zamrożenie procesów rekrutacyjnych, konieczności znalezienia osoby w krótkim czasie lub ze względu na wypadki losowe), ale przede wszystkim ze względu na możliwość skorzystania z doświadczenia i kompetencji wysoko wykwalifikowanego specjalisty - mówi Jarosław Adamkiewicz, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Brak umiejętności miękkich

Bergman Eningeering, firma inżynierska i rekrutacyjna, obserwuje największe zapotrzebowanie na inżynierów wśród następujących branż: automotive, gas & oil, energetyka, nowe technologie oraz infrastruktura.

Jak wynika z badań Bergman Engineering przeprowadzonych wśród polskich inżynierów kontraktowych i interim managerów, 60 proc. ankietowanych zauważyło iż obecnie na rynku pracy pojawia się coraz więcej ofert pracy, jednak nie zawsze są one łatwo dostępne. Prezes Bergman Engineering, Tomasz Szpikowski powód takiego stanu rzeczy upatruje w niewystarczających umiejętnościach miękkich polskich absolwentów.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.