PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

55 nowych projektów w Katowickiej SSE. Powstanie 770 nowych miejsc pracy

  • Autor: PAP/KDS
  • 3 paź 2022 11:55

Od początku tego roku zarząd Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wydał 55 decyzji o wsparciu nowych projektów wartych ok. 1,6 mld zł - poinformowała w poniedziałek KSSE. Powstanie prawie 770 nowych miejsc pracy, a ok. 6,5 tys. istniejących będzie utrzymanych.

55 nowych projektów w Katowickiej SSE. Powstanie 770 nowych miejsc pracy
Blisko dwie trzecie pozyskanych projektów (36) to przedsięwzięcia małych i średnich firm (fot. Unsplash/Paul Einerhand)
REKLAMA
  • W całym ub. roku Strefa wydała rekordowe 102 decyzje o wsparciu inwestycji wartych 5,35 mld zł.
  • W porównaniu do trzech kwartałów ubiegłego roku, w 2022 r. tempo inwestycji nieco spadło.
  • - Nadal jednak - szczególnie inwestorzy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw - nie rezygnują z lokowania nowych projektów w KSSE - skomentował prezes KSSE Janusz Michałek.

Blisko dwie trzecie pozyskanych projektów (36) to przedsięwzięcia małych i średnich firm, zaś 19 inwestorów to duże przedsiębiorstwa, zatrudniające co najmniej 500 pracowników. 67 proc. nowych inwestycji przypada na firmy polskie, które zainwestują w KSSE ok. 790 mln zł.

Wiceprezes KSSE Monika Bryl oceniła, iż osiągane w tym roku wyniki potwierdzają powodzenie kampanii, adresowanej głównie do małych i średnich przedsiębiorstw.

"Dzięki naszej kampanii odczarowujemy mit, iż strefy ekonomiczne dają możliwości rozwoju tylko dużym firmom. Fakt, że przez jedynie pięć miesięcy skontaktowało się z nami aż 160 potencjalnych inwestorów, jest dowodem na siłę i możliwości rozwoju polskich firm z sektora MŚP" - powiedziała wiceprezes.

Czytaj więcej: Czarne chmury nad firmami. Spadki nowych zamówień i sprzedaży stały się faktem

Strefa zamierza kontynuować podjęte działania zachęcające małe firmy do inwestowania, z nadzieją, że klimat dla inwestycji mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w KSSE nie zmieni się - zadeklarowała Monika Bryl.

Dzięki decyzjom o wsparciu w ramach działającej od 2018 r. Polskiej Strefy Inwestycji, firmy uzyskają zwolnienie z podatku CIT i PIT nawet do 50 proc. na 12 lub 15 lat.

Wśród tegorocznych inwestorów w KSSE dominują przedsiębiorstwa z branży maszynowej, transportu, elektroniki użytkowej, motoryzacji oraz sektora spożywczego. Najwięcej miejsc pracy powstanie i zostanie utrzymanych w gliwickiej i sosnowiecko-dąbrowskiej części Strefy.

Wśród nowych tegorocznych inwestycji w KSSE jest m.in. projekt amerykańskiej firmy ILC Dover, która kosztem ok. 12 mln dol. uruchomi w Gliwicach produkcję wyrobów dla branży farmaceutycznej i biofarmaceutycznej; zatrudnienie znajdzie co najmniej 100 osób.

Czytaj więcej: Czy w Polsce w końcu zaroi się od robotów? Dzięki tym przepisom będziemy o krok bliżej

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 55 nowych projektów w Katowickiej SSE. Powstanie 770 nowych miejsc pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA