×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

5 stanowisk odpornych na kryzysy. Oni nie muszą martwić się o pracę

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 11 paź 2021 13:45

Inżynierowie produkcji i procesu, automatycy i robotycy, specjaliści ds. elektrycznych i inżynierowie elektrycy, programiści i testerzy oraz inżynierowie odpowiadający za zarządzanie łańcuchem dostaw to specjalizacje najbardziej oporne na kryzysy gospodarcze - wynika z najnowszych danych Bergman Engineering. Jednak warto pamiętać, że dziś "twarda" wiedza w głowie to za mało, liczą się też kompetencje miękkie.

5 stanowisk odpornych na kryzysy. Oni nie muszą martwić się o pracę
Tylko w ciągu ostatniego roku wzrost zapytań na rekrutację specjalistów ds. elektrycznych i inżynierów elektryków sięgnął 200 proc. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Choć pandemia spowodowała zawirowania na rynku pracy, to są pracownicy, którzy o swoją przyszłość nie muszą się obawiać.
  • Z obserwacji firmy rekrutacyjnej Bergman Engineering, która specjalizuje się w rekrutacji inżynierów, wynika, że to m.in. nie tylko automatycy, robotycy czy programiści, ale też elektrycy czy inżynierowie produkcji i procesu w działach technologii przemysłowej.
  • Jednak bez umiejętności wsłuchania się w potrzeby pracowników, nawet najlepszy inżynier nie poradzi sobie jako lider.

Z raportu „Kompetencje 4.0”, który na zlecenie Agencji Rozwoju Przemysłu przygotowało Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” wynika, że specjalistów na rynku pracy i przemysłu można obecnie podzielić na dwie grupy, w zależności od formy wykonywanych obowiązków.

W pierwszej znajdują się osoby realizujące zadania kreatywne, wymagające zindywidualizowanego podejścia, najczęściej związane z zarządzaniem technologiami.

Natomiast druga grupa to pracownicy wykonujący prace rutynowe. Zgodnie z analizą Cedefop, do 2025 roku spadek zatrudnienia dotknie właśnie drugą z tych grup. Obok robotników przemysłowych zaliczają się do niej także wykwalifikowani pracownicy rolni, urzędnicy i sprzedawcy.

Jest też grupa zawodów wschodzących, która ciągle będzie rosnąć. Jak podaje Tomasz Szpikowski, prezes Bergman Engineering, dotyczyć to będzie głównie zawodów inżynierskich oraz specjalistów z sektora prywatnego biznesu, administracji, sektora ICT i naukowo-badawczego.

- Jak podaje ARP, również umiejętności cyfrowe sensu stricto, związane z pracą w otoczeniu cyfrowych aplikacji i narzędzi, stanowić będą podstawę do rozwoju dla osób pracujących we wszystkich zawodach wschodzących - podkreśla Tomasz Szpikowski.

Stanowiska z pewną pracą

Z analizy Bergman Engineering wynika, że są specjalizacje inżynierskie wyjątkowo oporne na kryzysy gospodarcze. To także sektor, w którym ma nastąpić duży wzrost zatrudnienia - w Polsce zatrudnienie inżynierów ma zwiększyć się o 20 proc., w Europie o 12 proc. Oto pięć wymienianych najczęściej:

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 5 stanowisk odpornych na kryzysy. Oni nie muszą martwić się o pracę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA