PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

40 mln zł z UE dla białostockiej firmy na budowę terminala przeładunkowego. Skorzysta cały region

  • Autor: pap/mg
  • 30 wrz 2019 16:21

Firma Barter SA z Białegostoku otrzyma 40 mln zł z UE na budowę terminala przeładunkowego w Sokółce. Przedstawiciele władz firmy i marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podpisali w poniedziałek umowę w tej sprawie.

40 mln zł z UE dla białostockiej firmy na budowę terminala przeładunkowego. Skorzysta cały region
(Fot. Shutterstock)
REKLAMA

To ponowna umowa na tę inwestycję; poprzednia, zawierana latem 2018 r., została rozwiązana z powodów formalnych, teraz zawarto ją ponownie - wyjaśniła rzeczniczka marszałka Izabela Smaczna-Jórczykowska.

Członek zarządu firmy Barter Zdzisław Łapicz powiedział na konferencji prasowej, że podpisana umowa rozpoczyna "duży projekt inwestycyjny", ważny nie tylko dla firmy, ale całego regionu. Ocenił, że dzięki budowie tego terminala uda się jeszcze bardziej wykorzystać przygraniczne położenie tego regionu - "bramy na wschód", która będzie mogła być jeszcze szerzej wykorzystana do działalności biznesowej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- To działanie wpisuje się w strategię zarządu województwa podlaskiego tworzenia takich inwestycji, tworzenia suchych portów - powiedział Kosicki. Wskazał, że takie inwestycje służą wykorzystaniu potencjału województwa podlaskiego, które leży na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Inwestycja ta wpłynie również na zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej regionu i kraju oraz zwiększy bezpieczeństwo na drogach, bo tranzyt będzie się odbywał koleją.

Ponowną decyzję w sprawie przyznania dotacji firmie Barter zarząd województwa podjął na początku września. Jak wtedy informowano, łączna planowana wartość inwestycji to ok. 81 mln zł. Terminal ma powstać z myślą o firmach, które korzystają z usług przeładunku kontenerów intermodalnych. Podawano wówczas, że inwestor przebuduje torowisko, przygotuje powierzchnię do składowania kontenerów, kupi i zainstaluje urządzenia do obsługi terminalu, m.in. pojazdy do przeładunku czy system zarządzania i monitorowania ruchu.

Terminal ma postać w Sokółce, w sąsiedniej Kuźnicy są i kolejowe, i drogowe przejścia graniczne z Białorusią.

Spółka Barter zajmuje się przeładunkiem ok. 1,5 mln ton towarów rocznie, z czego 70 proc. to usługi na rzecz innych przedsiębiorstw. Przy okazji podpisywania pierwszej umowy firma podała, że dzięki inwestycji w Sokółce zatrudnienie może znaleźć ok. 70 osób, głównie specjalistów kolejnictwa, informatyki, logistyki.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 40 mln zł z UE dla białostockiej firmy na budowę terminala przeładunkowego. Skorzysta cały region

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA