33 inwestorów w specjalnej strefie ekonomicznej w Lublinie

W specjalnej strefie ekonomicznej w Lublinie funkcjonuje już 33 inwestorów. - Tylko w pierwszym półroczu tego roku inwestorzy zadeklarowali nakłady na poziomie o 110 mln zł więcej niż w całym ubiegłym roku - poinformował prezydent Lublina Krzysztof Żuk.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

33 inwestorów w specjalnej strefie ekonomicznej w Lublinie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

16 lip 2015 6:46


Trzy firmy uzyskały w 2015 r. pozwolenia na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej w Lublinie. Funkcjonuje ich tu w sumie 33. Teren strefy - 116 ha - jest już prawie w całości zagospodarowany; władze miasta planują jego zwiększenie o 82 ha.

Inwestycje w strefie coraz większe

Strefa w Lublinie funkcjonuje od września 2007 r. jako podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej Europark Mielec.

"Lubelska podstrefa ekonomiczna dynamicznie się rozwija. Tylko w pierwszym półroczu tego roku inwestorzy zadeklarowali nakłady na poziomie o 110 mln zł więcej niż w całym ubiegłym roku" - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

W pierwszej połowie 2015 r. pozwolenia na działalność w lubelskiej strefie uzyskały: specjalizująca się w produkcji opakowań dla przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego spółka ELPES, producent wyposażenia handlowego spółka MODERN-EXPO, oraz producent drzwi i okien drewnianych spółka POL-SKONE.

Także w tym roku firma Panattoni Europe rozpoczęła w strefie budowę parku przemysłowego. Łącznie te cztery firmy zadeklarowały inwestycje na poziomie ponad 317 mln zł i utworzenie 280 nowych miejsc pracy.

17 inwestorów już uruchomiło produkcję

Obecnie w lubelskiej strefie funkcjonuje w sumie 33 inwestorów, z czego 24 - na podstawie zezwolenia ministra gospodarki, uprawniającego do korzystania z ulg podatkowych. 17 inwestorów już uruchomiło produkcję.

Łączna wartość zadeklarowanych w lubelskiej strefie inwestycji to prawie 928 mln zł. Dotychczas zrealizowano inwestycje o łącznej wartości ponad 625 mln zł. W firmach działających na terenie strefy pracuje obecnie prawie 1,8 tys. osób, z czego ok. 1,1 tys. to miejsca pracy nowoutworzone.

Strefa w Lublinie obejmuje 116,5 ha w pełni uzbrojonych terenów inwestycyjnych. Zlokalizowana jest we wschodniej części Lublina, w pobliżu lotniska oraz północno-wschodniej obwodnicy miasta, w sąsiedztwie dwóch węzłów komunikacyjnych drogi ekspresowej S17.

Zainteresowanie inwestorów strefą w ostatnich latach wzrosło. W 2012 r. na działalność zdecydowały się tu cztery firmy, a w 2013 r. - siedem. W pierwszym półroczu 2014 r. pozwolenie uzyskało pięć firm (w drugim półroczu ministerstwo gospodarki wstrzymało wydawanie pozwoleń). "Spodziewamy się, że w roku 2015 tych nowych pozwoleń łącznie będzie 10" - powiedział dyrektor wydziału strategii i obsługi inwestorów w urzędzie miasta Mariusz Sagan.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

gikon 2015-09-30 11:39:23

JARTOM ma w Bieruniu wolną halę magazynową - tam można nieźle zainwestować. Prawda jest taka, że w branży realia są spore, ale jednak brakuje poważnych inwestorów.