PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

300 tys. pracowników mleczarstwa ucierpi na twardym Brexicie?

Twardy Brexit wiąże się z poważnym kryzysem - alarmuje Międzynarodowe Forum Mleczarskiego. Jak przekonują jego przedstawiciele, na takim działaniu ucierpi 700 tys. gospodarstw mlecznych, 12 tys. zakładów mleczarskich i 300 tys. pracowników mleczarstwa w 28 krajach Unii Europejskiej.

  • Autor: PAP/KDS
  • 18 lip 2019 16:35
300 tys. pracowników mleczarstwa ucierpi na twardym Brexicie?
Głównymi eksporterami na rynek brytyjski są dziś Irlandia i Francja. (fot.pixabay.com)
REKLAMA

Zdaniem wielu ekspertów środowiska mleczarskiego, kryzys spowodowany brexitem będzie znacznie większy niż wywołany przez rosyjskie embargo.

Eksperci jednoznacznie oceniają, że europejski sektor mleczarski stoi u progu poważnego kryzysu, na który dziś nie jesteśmy do końca przygotowani. Wiemy natomiast, że gdyby nastąpiło bezumowne wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur UE, będą poważne zakłócenia w łańcuchu dostaw produktów mlecznych, ceny wzrosną, a cła obciążą konsumentów, importerów i eksporterów tych produktów - czytamy w czwartkowej informacji.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na razie jednak sposób wyjścia Wielkiej Brytanii z UE nie jest przesądzony. - Scenariusze i ewentualne propozycje rozwiązań tego kryzysu omawiane będą przez przedstawicieli krajów UE podczas 17 Międzynarodowego Forum Mleczarskiego (FSM) w Serocku - poinformowała organizatorka Forum Agnieszka Maliszewska. Dodała, że Forum odbędzie się dniach 4-6 września 2019.

Czytaj więcej: Kulisy negocjacji wyjścia z UE Wielkiej Brytanii. "Ministrowie biegali jak idioci"

Wielka Brytania w ciągu ostatnich 10 lat z eksportera stała się importerem produktów mleczarskich. Brexit oznacza, że tysiące ton unijnego surowca będzie musiało znaleźć nowe rynki zbytu. Jednocześnie Wielka Brytania będzie musiała zwiększyć swoją produkcję celem zrównoważenia importu.

Głównymi eksporterami na rynek brytyjski są dziś Irlandia i Francja. Z kolei ok. 91 proc. brytyjskich produktów mlecznych trafia na unijny rynek. Te silne powiązania handlowe w sytuacji bezumownego wyjścia poważnie zachwieją sektorem mleka - uważają eksperci.

W ocenie ekspertów, "twardy" Brexit spowodowałby poważne skutki ekonomiczne zarówno po stronie eksporterów, jak i importerów. Jeśli handel krajów UE z Wielką Brytanią utrzyma się na dotychczasowym poziomie, szacuje się, że brytyjscy importerzy musieliby wydać ponad 2 mld USD na cła importowe z UE na produkty mleczarskie. Oczywiście koszty byłyby także po stronie importerów unijnych. Taka sytuacja odbije się jednak najbardziej na portfelach konsumentów.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 300 tys. pracowników mleczarstwa ucierpi na twardym Brexicie?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA