PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

3,5 mld zł na przygotowanie kadr dla nowoczesnej gospodarki

  • Autor: PAP/rs
  • 23 sie 2022 20:39

Na kwotę 3,5 mld zł będą realizowane zadania związane m.in. z przygotowaniem kadr dla nowoczesnej gospodarki na poziomie szkół branżowych i technicznych, jak i szkolnictwa wyższego i nauki - zapowiedziała we wtorek wiceszefowa MEiN Marzena Machałek.

3,5 mld zł na przygotowanie kadr dla nowoczesnej gospodarki
Na kwotę 3,5 mld zł będą realizowane zadania związane m.in. z przygotowaniem kadr dla nowoczesnej gospodarki (Fot. Shutterstock.com)
REKLAMA
  • Wiceszefowa MEiN podała, że za kwotę 3,5 mld zł będą realizowane zadania związane m.in. z przygotowaniem kadr dla nowoczesnej gospodarki zarówno na poziomie szkół branżowych i technicznych, jak i szkolnictwa wyższego.
  • Powiedziała też, że powstać mają branżowe centra umiejętności. - Chcemy do 15 września ogłosić konkurs na wszystkie branżowe centra - dodała.
  • Wyjaśniła, że centra te będą absolutnie nową jakością w polskim kształcenia branżowym i technicznym.

Wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek poinformowała w czasie wtorkowej konferencji prasowej w siedzibie MEiN o dodatkowych środkach na edukację i naukę.

"Dzisiaj została podpisana umowa między MEiN a Polskim Funduszem Rozwoju (PFR), która jest konsekwencją umowy, którą 10 sierpnia podpisał właśnie pan minister (Przemysław - red.) Czarnek razem z ministrem (Grzegorzem - PAP) Pudą - ministrem funduszy, na temat realizacji zadań ujętych w KPO, które są związane z odbudową Polski, naszego kraju po pandemii" - przekazała Machałek.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Te wszystkie zadania, które mieliśmy zapisane, zaplanowane w KPO, dzisiaj - można powiedzieć - dostały gwarancję finansowania, poprzez PFR w większości. Jakaś tam część cyfryzacji, którą będzie realizowało MEiN - 73 mln zł - to będzie realizowane poprzez fundusz pożyczkowy, przez BGK" - dodała.

Wiceszefowa MEiN podała, że na kwotę 3,5 mld zł będą realizowane zadania związane m.in. z przygotowaniem kadr dla nowoczesnej gospodarki zarówno na poziomie szkół branżowych i technicznych, jak i szkolnictwa wyższego i nauki.

Powiedziała też, że powstać mają branżowe centra umiejętności. "Chcemy do 15 września ogłosić konkurs na wszystkie branżowe centra" - dodała.

Wyjaśniła, że centra te będą "absolutnie nową jakością w polskim kształcenia branżowym i technicznym".

"Będą to takie miejsca, (...) w których będzie się spotykał biznes, branża, szkoła, nauczyciele oraz nauka i szkolnictwo wyższe" - zapewniła. Uczniowie mają tam nauczać się praktycznej nauki zawodu - dodała.

Machałek mówiła też o innej inwestycji - 1,7 mld zł na laboratoria w ramach tzw. polskiej doliny krzemowej, gdzie mają być prowadzone badania w zakresie m.in. transportu i cyfryzacji. "Wszystko ma służyć rozwijaniu kompetencji" - zaznaczyła. Obecny na konferencji szef MEiN Przemysław Czarnek dodał, że będzie to kampus z laboratoriami, który będzie prowadzony przez instytuty sieci Łukasiewicz.

"To bardzo ważne, że uda nam się sfinansować wszystkie zadania, niezależnie od decyzji europejskich i bierzemy się do dalszej pracy" - powiedziała Machałek.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 3,5 mld zł na przygotowanie kadr dla nowoczesnej gospodarki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA