18 zezwoleń na działalność gospodarczą w Kostrzyńsko-Słubickiej SSE

W 2015 r. Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała 18 zezwoleń na działalność gospodarczą - prawie o połowę mniej niż przed rokiem. Znacząco spadła też wartość inwestycji zadeklarowanych przez inwestorów - z ponad 1,6 mld zł w zeszłym, do ok. 560 mln zł w tym roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

18 zezwoleń na działalność gospodarczą w Kostrzyńsko-Słubickiej SSE

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

15 gru 2015 13:05


"W województwach, które obejmuje nasza oferta, pomoc publiczna została znacznie obniżona. Najbardziej ucierpiało Lubuskie, w którym spadek pomocy wyniósł aż 15 pkt. procentowych" - powiedział prezes Zarządu K-SSSE Artur Malec.

Dodał, że intensywność pomocy publicznej jest w dalszym ciągu kluczowym czynnikiem przy wyborze lokalizacji. "Przez jej zmniejszenie wiele firm wybrało ofertę Polski wschodniej, gdzie otrzymują najwyższą, dopuszczalną w Europie pomoc publiczną" - wyjaśnił Malec.

Efektem zadeklarowanych w tym roku nakładów ma być stworzenie 598 nowych miejsc pracy. 12 z wydanych w 2015 r. zezwoleń dotyczy nowych inwestorów, którzy na kupionych wcześniej gruntach zamierzają budować swoje zakłady. Pozostałe dotyczą firm chcącym rozbudowywać i modernizować istniejące w strefie fabryki. Największą popularnością cieszyły się tereny strefy w woj. lubuskim.

Największym inwestorem, który wszedł do tej strefy w tym roku jest duński koncern branży piekarniczej Lantmannen Unibake. Rozpoczął on w Nowej Soli (Lubuskie) budowę trzeciego zakładu produkcyjnego w Polsce. Wartość inwestycji to 75 mln euro. W nowym zakładzie znajdzie zatrudnienie około 110 osób. W 2015 r. zezwolenia na działalność wydano 10 firmom.

Pozostałe osiem zezwoleń wydano przedsiębiorstwom, które zamierzają rozbudować istniejące zakłady, by zwiększyć moce produkcyjne lub zakres świadczonych usług.

Na przykład duże nakłady w Gorzowie Wlkp. zaplanowała francuska firma branży samochodowej Faurecia, która w do 2017 roku chce w rozbudowę swojej fabryki zainwestować ponad 25,7 mln zł, a do 2026 r. kolejne 30,5 mln zł.

K-SSSE została utworzona w 1997 roku, jest spółką akcyjną z udziałem Skarbu Państwa i samorządów lokalnych z siedzibą w Kostrzynie nad Odrą. Obecnie zajmuje ponad 1868 ha i jest zlokalizowana w 44 miejscowościach w woj.: lubuskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim. W tym roku strefa powiększyła się o 121 ha.

Wysokość inwestycji poniesionych dotychczas przez firmy w tej strefie szacowana jest na ponad 6 mld zł, a zatrudnienie w należących do nich zakładach to ok. 29,2 tys. osób. Do wiodących branż w tej strefie należą: samochodowa, papiernicza, drzewna, maszynowa i spożywcza.

W tej strefie ekonomicznej dominują inwestorzy polscy i niemieccy, pozostali reprezentują kilkanaście innych krajów Europy Zachodniej i świata. Łącznie Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA od początku swojej działalności wydała 292 zezwolenia na prowadzenie działalności na jej terenie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.