100 chętnych na jedno miejsce pracy w Volkswagenie!

– Średnio na jedno wolne miejsce otrzymujemy ok. 100 podań od kandydatów. Niestety kwalifikacje aplikujących z reguły nie odpowiadają naszym oczekiwaniom – mówi Joanna Kaniewska, dyrektor personalna Volkswagen Motor Polska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

100 chętnych na jedno miejsce pracy w Volkswagenie!

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

17 cze 2015 4:29


Ile osób pracuje w Volkswagen Motor Polska i na jakich stanowiskach?

Joanna Kaniewska, dyrektor personalny Volkswagen Motor Polska: – Firma zatrudnia 1283 pracowników. W działach administracyjnych pracuje 260 osób, a pozostałych pracowników zatrudniamy w obszarze produkcji i logistyki operacyjnej. Kadra kierownicza naszego zakładu liczy niespełna 40 menadżerów średniego i wyższego szczebla. Wśród nich znajduje się pięciu cudzoziemców.

Kogo najczęściej rekrutujecie?

– Najczęściej poszukujemy monterów-mechatroników. Jesteśmy bardzo atrakcyjnym pracodawcą, dlatego średnio na jedno wolne miejsce otrzymujemy ok. 100 aplikacji od kandydatów. Niestety kwalifikacje aplikujących z reguły nie odpowiadają naszym oczekiwaniom, gdyż system kształcenia w Polsce nie oferuje wystarczającej liczby zajęć praktycznych.

Jak radzicie sobie z tym problemem?

– Nawiązaliśmy współpracę z Zespołem Szkół w Chocianowie, prowadzimy tzw. kształcenie dualne w zawodzie mechatronik – z resztą jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy zawód mechatronika na listę zawodów. Kształcenie dualne w ramach szkoły zawodowej polega na rozłożeniu kształcenia w okresie trzech lat na zajęcia praktyczne i teoretyczne, według zasady im wyższa klasa, tym więcej zajęć praktycznych w przedsiębiorstwie.

W trzeciej klasie są to trzy dni praktyki w tygodniu w zakładzie Volkswagena pod okiem doświadczonych praktyków. Uczniowie mają podpisaną z nami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, są naszymi pracownikami młodocianymi. Za swoją pracę oczywiście otrzymują nie tylko wynagrodzenie w wysokości przewidzianej ustawowo, ale też podwyższone o niektóre dodatki, np. świadczenie urlopowe i świąteczne.

Czy współpracujecie również z uczelniami wyższymi?

– Współpracujemy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu, Politechniką Wrocławską, Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Przyjmujemy studentów na praktyki wakacyjne, piszą również pod naszym okiem prace licencjackie i magisterskie. W sumie rocznie współpracujemy z ponad 30 studentami. W chwili obecnej zatrudniamy ośmiu inżynierów (absolwentów studiów magisterskich).

Wspomniała pani, że szkolenia są ważne w branży motoryzacyjnej. Jakie szkolenia oferujecie swoim pracownikom?

– Są to szkolenia fachowe i ponadfachowe. Szkolenie fachowe są przeprowadzane w dużej mierze przez trenerów wewnętrznych, np. w ramach tzw. Centrum Treningowego (szkolenie umiejętności praktycznych na produkcji). Zakład w Polkowicach stanowi Centrum Kompetencyjne utrzymania ruchu dla koncernu Volkswagen, tzn. m.in. w ramach koncernu oferujemy pracownikom innych zakładów fachowe szkolenia w tym zakresie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.