×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej z ZUS. Sprawdź, czy nie płaciłeś zbyt dużych składek

  • km
  • 30 mar 2023 14:30

Po dokonaniu rocznego rozliczenia składki zdrowotnej przedsiębiorca może dodatkowo złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. W zależności od dnia złożenia rozliczenia rocznego płatnik może mieć na to tylko kilka dni.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej z ZUS. Sprawdź, czy nie płaciłeś zbyt dużych składek
Na podstawie przepisów Polskiego Ładu osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą muszą rozliczyć roczną składkę zdrowotną do 22 maja (fot. Darek Delmanowicz/PAP)
REKLAMA
  • Na podstawie przepisów Polskiego Ładu osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, podatku liniowego lub ryczałtu muszą rozliczyć roczną składkę zdrowotną do 22 maja 2023 roku.
  • Jeśli suma składek wpłaconych na ubezpieczenie zdrowotne za poszczególne miesiące roku składkowego albo roku kalendarzowego jest wyższa od rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczonemu przysługuje zwrot.
  • Po złożeniu rozliczenia rocznego (przedsiębiorcy mogą zrobić to do 22 maja), ZUS wystawi podatnikowi wniosek o zwrot nadpłaty i dopiero wtedy będzie można zatwierdzić ten wniosek w ZUS PUE.

Na podstawie przepisów Polskiego Ładu osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, podatku liniowego lub ryczałtu muszą rozliczyć roczną składkę zdrowotną do 22 maja 2023 roku. 

– Składka zdrowotna przybrała wszystkie cechy podatku dochodowego, czyli jest uzależniona od przychodu lub dochodu oraz należy ją rozliczać rocznie. Jest jednak jedna znacząca różnica. Składkę trzeba opłacać zawsze, nawet jeśli przedsiębiorca ponosi stratę w działalności gospodarczej – mówi główny doradca podatkowy w inFakcie Piotr Juszczyk.

Jeśli suma wpłaconych składek jest wyższa od rocznej stawki, ubezpieczonemu przysługuje zwrot

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej z ZUS. Sprawdź, czy nie płaciłeś zbyt dużych składek

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA