PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Zwolnienie za wpis w mediach społecznościowych. Firmy śledzą aktywność pracowników

Firmy śledzą ruch pracowników w mediach społecznościowych. Za wpis niezgodny z kulturą danej organizacji można stracić pracę. Przekonał się o tym pracownik amerykańskiej sieci supermarketów Walmart. Ale takie przypadki nie należą do rzadkości także w Polsce.

Zwolnienie za wpis w mediach społecznościowych. Firmy śledzą aktywność pracowników
Zwolnienia pracowników z powodu aktywności w mediach społecznościowych nie należą do rzadkości (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Przypadki reperkusji za wpis w mediach społecznościowych nie należą do rzadkości. W czerwcu zajęcie stracił jeden ze strażaków, który na Facebooku zamieścił wulgarny, homofobiczny wpis.
 • Na włosku zawisła w ubiegłym roku kariera jednego z menedżerów Panasonica.
 • Radca prawny wyjaśnia, że krytyka pracodawcy, jeśli się pojawia, musi być przedstawiona w odpowiedniej formie i dotyczyć prawdziwych historii.

W mediach społecznościowych dzielimy się wszystkim, co dotyczy naszego życia. Chwalimy się sukcesami, wątpliwościami, piszemy o naszych rozterkach. Nie tylko prywatnych, ale i zawodowych. Dzielenie się spostrzeżeniami o życiu zawodowym może być jednak dotkliwe w skutkach. Zależy to od treści wpisu.

- Konstytucyjna wolność słowa daje pracownikowi prawo do wyrażania swoich opinii, również o przełożonym czy o firmie, w której pracuje. Jeśli wypowiedzi są umieszczane na Facebooku, Twitterze lub innym podobnym portalu po godzinach pracy, to, co do zasady, pracodawca nie ma prawa dyscyplinować za nie pracownika - mówi PulsHR.pl Marta Kopeć, radca prawny i partner zarządzający w kancelarii Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Krytyka pracodawcy, jeśli się pojawia, musi być przedstawiona w odpowiedniej formie i dotyczyć prawdziwych historii.

- Sądy dotychczas uznawały za dopuszczalne wypowiadanie się o sprawach dotyczących organizacji pracy, w tym rozkładu pracy, podziału zadań itp. Jeśli natomiast krytyka ma znaczący wpływ na pracodawcę, np. wulgarne i agresywne wypowiedzi o pracodawcy prowadzące do dezorganizacji pracy, to stanowi ona naruszenie obowiązków pracowniczych - wyjaśnia radca prawny.

Firmy tropią działanie pracowników

Takie naruszenie może stanowić publikowanie dokumentów firmy. Przekonał się o tym kilka dni temu pracownik amerykańskiej sieci supermarketów Walmart. Mężczyzna utracił pracę za to, że na forum pracowników Walmarta w serwisie Reddit ujawnił wewnętrzne dokumenty firmy i poinformował o jej nowej inicjatywie, która jest testowana w niektórych sklepach.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Zwolnienie za wpis w mediach społecznościowych. Firmy śledzą aktywność pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Nartosia 2020-08-05 21:17:23

  Pracownica ZUS umieszcza obraźliwe posty i GIF. Posty z soku z buraka gify pokazujące zdoformowane osoby stwierdzające że tak wyglądają popietajacyPis. Nie należę do żadnej partii lecz są to obraźliwe i dyskryminujace posty a Pani jest urzednikiem panstwowym .

 • Gość 2019-07-18 10:52:29

  Wiem coś o tym co prawda pracy nie straciłam ale zostałam zdyskryminowana przez własne poglądy bo ktoś doniósł do mojej firmy a niby żyjemy w wolnym kraju gdzie każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie ale widać nie do końca

 • Efekt 2019-07-17 15:05:04

  A kto publicznie że swojego imienia i nazwiska krytykuje pracodawcę?!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA