Zwolnienie trzeba odpracować, inaczej stracisz wynagrodzenie

Pracownik, który nie odpracuje zwolnienia na załatwienie spraw osobistych, nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za czas nieobecności - wynika z opinii prawnej, którą udostępniło Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zwolnienie trzeba odpracować, inaczej stracisz wynagrodzenie

PODZIEL SIĘ


Autor: EM

16 gru 2013 17:49


Dr Monika Latos - Miłkowska z Uniwersytetu Warszawskiego, która jest ekspertem resortu administracji i cyfryzacji wyjaśnia, że w przypadku 8-godzinnego dobowego wymiaru czasu pracy, chcąc odrobić nieobecność, jednorazowo nie powinno się pozostawać w pracy dłużej niż 5 godzin. Według nowych przepisów, odpracowanie zwolnienia nie stanowi nadgodzin. 

Jeżeli pracownik nie odpracuje zwolnienia, udzielonego na jego pisemny wniosek, wówczas za czas nieobecności nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

„Obowiązuje bowiem generalna zasada wyrażona w art. 80 k.p., iż wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy wynagrodzenie przysługuje jedynie wówczas, gdy przepis prawa pracy wyraźnie tak stanowi" - wyjaśnia dr Monika Latos - Miłkowska.

Nie ma powszechnie obowiązującego przepisu, który przewidywałby zachowanie prawa do wynagrodzenia przy zwolnieniach udzielanych na wniosek pracownika, chcącego załatwić sprawy osobiste. Wynagrodzenie za ten czas zatem nie przysługuje. Prawo do wynagrodzenia  może wynikać natomiast z autonomicznych źródeł prawa pracy, np. układów zbiorowych pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.