Pracownicy-rodzice mogą skorzystać z krótkiego, choć przydatnego zwolnienia na opiekę. Jest ono w pełni płatne i może zostać wykorzystane w wymiarze dziennym lub godzinowym, o czym decyduje sam pracownik. Uprawnienie ma charakter bezwzględny i jest niezależne od stażu pracy.
- Autor:Artykuł dostarczony przez Raczkowski sp. k.
- •11 sty 2021 11:00

Zuzanna Rosner-Laskorzyńska Radca prawny / Senior Counsel w Kancelarii Raczkowski
Pracownicy uprawnieni do zwolnienia, wymiar
Pracownik wychowujący przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat ma prawo do zwolnienia od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni. Za czas zwolnienia pracownik zachowuje prawo do swojej pensji liczonej, jak wynagrodzenie urlopowe.
Cel zwolnienia
Zwolnienia udziela się po to, by pracownik mógł załatwić sprawy związane z opieką nad dzieckiem (np. pójść z nim do lekarza, wziąć udział w wywiadówce). Nie oznacza to jednak, że pracownik musi tłumaczyć się pracodawcy z tego, w jakim dokładnie celu chce je wykorzystać. Stanowiłoby to nadmierną ingerencję w jego prywatną (rodzinną) sferę.
Wymiar godzinowy lub dzienny
W pierwszym, składanym w danym roku kalendarzowym, wniosku o udzielenie zwolnienia na opiekę, pracownik określa, czy zamierza wykorzystać zwolnienie w wymiarze godzinowym, czy też dziennym. Możliwość wykorzystania zwolnienia w wymiarze godzinowym jest stosunkowo nowym rozwiązaniem (obowiązuje od 2016 r.). Wprowadzając do Kodeksu pracy zmianę w powyższym zakresie, ustawodawca słusznie wyszedł z założenia, że pracownicy bardzo często nie potrzebują całodziennego zwolnienia na dziecko, a jedynie kilku, np. 2-3, godzin. Jednocześnie nie wprowadzono żadnego limitu liczby wniosków. Teoretycznie zatem pracownik może skorzystać z jednogodzinnego zwolnienia nawet kilkanaście razy w roku, co może nieco utrudniać prawidłową organizację pracy.
Deklaracja pracownika co do sposobu wykorzystania zwolnienia na opiekę jest wiążąca zarówno dla niego, jak i pracodawcy (choć zdarzają się także odmienne poglądy w tym zakresie). Dlatego wydaje się, że pracownik nie może już po złożeniu wniosku (tj. w trakcie roku kalendarzowego) o wykorzystanie zwolnienia w wymiarze godzinowym zmodyfikować go na dzienny (i odwrotnie).
Niewykorzystane zwolnienie nie przechodzi na kolejny rok
Jeżeli pracownik nie wykorzysta zwolnienia na opiekę w danym roku kalendarzowym, to nie przechodzi ono na kolejny rok. Nie ma zatem w tym zakresie analogii do regulacji dotyczących urlopów wypoczynkowych. Zwolnienie na opiekę jest niezależne od stażu pracy (ogólnego lub zakładowego), a jego wymiar nie ulega proporcjonalnemu obniżeniu w razie dłuższej nieobecności w pracy w ciągu roku kalendarzowego (np. w związku z urlopem wychowawczym).
Drugi rodzic

KOMENTARZE (0)