Często z uwagi na brak terminów pracownicy idą do lekarza nie w pierwszym dniu niezdolności do pracy, a z opóźnieniem. Czy lekarz może wystawić zwolenienie lekarskie ze wsteczną datą?

Zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 10 listopada 2015 roku, „L4” może przysługiwać nie tylko od dnia pojawienia się na wizycie u lekarza. Jeżeli chory był wcześniej niezdolny do pracy, może otrzymać zwolnienie z datą wsteczną. Wynosi ona maksymalnie 3 dni.
„Okres orzeczonej czasowej niezdolności do pracy może obejmować okres nie dłuższy niż 3 dni poprzedzające dzień, w którym przeprowadzono badanie, jeżeli jego wyniki wykazują, że ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy”, czytamy w rozrządzeniu.
Przeczytaj: Nadchodzi rewolucja w ZUS. Oto 8 kluczowych zmian
Sprawa wygląda inaczej w przypadku zwolnień lekarskich od lekarza psychiatry. Przepisy mówią, że okres orzeczonej czasowej niezdolności do pracy może być w tym wypadku dłuższy w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność ubezpieczonego do oceny własnego postępowania.
Zobacz: Pracownicy tracą na zmianach w L4. Zwolnienia lekarskie na nowych zasadach
Przepisy nie określają natomiast maksymalnego czasu, na jaki można wystawić zwolnienie lekarskie.
W paragrafie ósmym wspomnianego rozporządzenia jest jedynie informacja, że zaświadczenie wystawia się na okres, w którym ubezpieczony ze względu na jego stan zdrowia powinien powstrzymać się od pracy, jednak nie dłuższy niż do dnia, w którym niezbędne jest przeprowadzenie ponownego badania stanu zdrowia ubezpieczonego.
Przeczytaj: Bat na oszukujących na L4. Powstała specjalna aplikacja



Słowa kluczowe
- L4
- zwolnienia lekarskie
- choroba
- zwolnienie chorobowe
- wsteczne l4
- zwolnienie lekarskie
- zwolnienie lekarskie wstecz
KOMENTARZE (0)