PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Zwolnienie chorobowe L4. Kontrola ZUS, skrócenie okresu, informowanie pracodawcy. To musisz wiedzieć

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 24 lip 2021 0:01

Ponad 22 miliony zaświadczeń lekarskich na 266,6 mln dni absencji - tak wyglądają statystyki ZUS dotyczące zwolnień L4 w 2020 roku. Co możemy robić podczas zwolnienia chorobowego, a kiedy powinniśmy liczyć się z konsekwencjami i kontrolą ZUS?

Zwolnienie chorobowe L4. Kontrola ZUS, skrócenie okresu, informowanie pracodawcy. To musisz wiedzieć
W całym 2020 roku ubezpieczonym wystawiono 22,7 mln zaświadczeń lekarskich L4 (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w całym 2020 roku ubezpieczonym wystawiono 22,7 mln zaświadczeń lekarskich na 266,6 mln dni absencji.
 • Jak wynika z analiz, aż 32 proc. z 30 tys. skontrolowanych  L4 było wykorzystywane w sposób niewłaściwy.
 • Grupa Conperio zajmująca się problematyką absencji chorobowych przedstawiła najczęstsze mity na temat L4.

Wzrost liczby pracowników korzystających ze zwolnień chorobowych widoczny był nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. W czasie drugiej fali COVID-19, czyli w IV kwartale 2020 roku, widoczny był wyraźny wzrost absencji pracowniczych. Liczba nieobecnych w pracy mieszkańców Unii zwiększyła się do ponad 22,3 mln, o ponad 4 mln w porównaniu z końcówką 2019 r. i była prawie o 4,5 mln większa niż w III kwartale, gdy unijna gospodarka odbiła po wiosennym lockdownie.

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w całym 2020 roku ubezpieczonym wystawiono 22,7 mln zaświadczeń lekarskich na 266,6 mln dni absencji.

Zwolnienia lekarskie są nieodłączną częścią systemu pracy. Jednak przez lata wokół nich nich narosło wiele błędnych przekonań oraz powszechnie powtarzanych „prawd”. Czy możemy przemieszczać się podczas wskazania „chory musi leżeć”? Czy ZUS skontroluje nas przez pierwsze 33 dni zwolnienia? Czy wolno kontrolować zwolnienia wystawione przez psychiatrę? Wątpliwości wyjaśnili eksperci Conperio - polskiej firmy doradczej zajmującej się problematyką absencji chorobowych.

1. Wskazanie „chory może chodzić” - mogę podejmować dowolne czynności - FAŁSZ

Wskazanie na druku ZLA oznaczone numerem 2 „chory może chodzić” nie jest tożsame z urlopem. Odnosi się do możliwości zapewnienia sobie podstawowych czynności bytowych, takich jak m.in. wyjście po zakupy spożywcze lub lekarstwa do apteki, wizyta u lekarza, czy udanie się na rehabilitację.

Warto jednak dokładnie przemyśleć podejmowane czynności. Może się bowiem okazać, iż zostaną one uznane przez pracodawcę lub ZUS jako forma podejmowania innej pracy lub też – po weryfikacji przez lekarza orzecznika – mogą zostać uznane za czynności wykonywane niezgodne z zaleceniami lekarskimi.

2. Wskazanie „chory musi leżeć” – chory wcale nie musi ciągle leżeć - PRAWDA

Wskazanie numer 1 „chory musi leżeć” nie obliguje nas podczas przebywania na zwolnieniu chorobowym do zajmowania wyłącznie pozycji leżącej w łóżku. Dozwolone jest poruszanie się po miejscu zamieszkania. W szczególnych sytuacjach np. u osób samotnych pozostających w gospodarstwie domowym, dozwolone jest również zapewnienie sobie koniecznych środków życiowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (14)

Do artykułu: Zwolnienie chorobowe L4. Kontrola ZUS, skrócenie okresu, informowanie pracodawcy. To musisz wiedzieć

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Gosia 2022-01-30 21:08:56

  Ostatnio czytałam wpis na stronie Conperio o obowiązkach pracownika na L4. Polecam zajrzeć, ja nie zdawałam sobie sprawy z wielu rzeczy.

 • Reniulka 2021-07-25 16:15:41

  A zapomnieli, że mnóstwo ludzi zostało nielegalnie zamkniętych w aresztach domowych, tzw kwarantannach, które też się liczyły jako chorobowe nawet dla osób zdrowych jak ryba?

 • Ewa 2021-07-25 15:13:52

  ...jakoś nikt się nie zastanawia, że może jednak jest jakoś więcej zachorowań,bo jest covid. Ten wzrost śmiertelności to też udawane? A zus zawsze coś znajdzie, żeby podważyć L4 - szukają pieniędzy. Normalne.

 • Monika 2021-07-25 10:51:58

  14.03.zachorowałam na brytyjską odmianę covid. Pomimo tego, że jest już koniec lipca, przebywam na zwolnieniu lekarskim z powodu powikłań. W dalszym ciągu mam problemy z wejściem po schodach, a przede wszystkim mam problemy z mową (nie wspominając o braku węchu i smaku). Nie może być tak, że ZUS wrzuca wszystkich do jednego worka. Kolejna niesprawiedliwość, to wysokość zasiłku chorobowego. Skończyłaś 50 lat, to wystarczy Ci zasiłek w wysokości 70%🤔

 • G 2021-07-24 22:52:05

  O Je-ZUS twoje raporty są naprawdę zaskakująco martwiące, szkoda tylko że w tym wszystkim nie jest uwzględnione to że przez naszych włodarzy gospodarka znalazła się na skraju bankructwa i całkowitego załamania. Właściwie to tylko budownictwo jakoś funkcjonowało. A Cała reszta kombinowała jak tylko mogła, wręcz na próbę pracodawców tysiące ludzi przebywało na L4 wszelakiego rodzaju branż bo co mogli zrobić? Owszem Mateusz i załoga zapewnili tarczę ale każdy zdrowo myślący człowiek wie ile były one warte i jakie są realia pracy na umowę w Polsce. Umowa 2800 brutto. A w zasadzie podstawa na kąto reszta w kopercie. I teraz zamykają twoja branże. Np. Gastronomiczną z wszelkiego rodzaju wsparcia otrzymasz 2100 netto. Przy 100% umowy. A tak naprawdę zarabiasz 4500-5500 zł na rękę widać różnicę. A w zasadzie z najniższej krajowej dostaniesz 1700zl na L4 tyle to wszystko warte. Ponadto wypłaty za L4 z ZUS trwają do 90dni. I to jest problem bo z czego ludzie mają żyć tym należy się zająć. 4 fala epidemi paliwo 5,50zł/L (...) ludzie ceny idą jak opętane do góry

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA