Pracodawca może rozwiązać bez wypowiedzenia każdą zawartą z pracownikiem umowę o pracę. Z chwilą wręczenia pracownikowi oświadczenia, umowa zostaje natychmiast zerwana. Kiedy można to zrobić i jakie obowiązki się z tym wiążą?

- Pracodawca może zwolnić pracownika bez zachowania okresu wypowiedzenia w trzech przypadkach: gdy dopuścił się ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, popełnił przestępstwo lub utracił uprawnienia.
- Takie prawo ma również pracodawca, kiedy nieobecność zatrudnionego w pracy jest zbyt długa lub uporczywa.
- Co istotne - w dniu, w którym pracownikowi zostanie wręczone bądź wysłane oświadczenie, musi zostać wydane pracownikowi także świadectwo pracy.
W przypadku rozwiązywania umowy o pracę bez wypowiedzenia w oświadczeniu pracodawca musi zawsze wskazać przyczynę podjętej decyzji. Jeśli wina leży po stronie pracownika, mamy do czynienia ze zwolnieniem dyscyplinarnym. Firma może jednak rozwiązać umowę bez wypowiedzenia w określonej sytuacji, która nie jest zawiniona przez pracownika.
Czytaj też: Gdy pracodawca traci zaufanie do pracownika, czy może go zwolnić?
Co istotne - w dniu, w którym pracownikowi zostanie wręczone bądź wysłane oświadczenie, musi zostać wydane pracownikowi także świadectwo pracy.
Przyczyny zwolnienia dyscyplinarnego
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w trzech sytuacjach:
1. Pracownik dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.
Ciężkie naruszenie musi dotyczyć podstawowego obowiązku pracownika - w pojęciu tym mieszczą się trzy elementy. Są to:
- bezprawność zachowania pracownika (naruszenie podstawowego obowiązku pracowniczego),
- naruszenie albo zagrożenie interesów pracodawcy,
- zawinienie obejmujące zarówno winę umyślną, jak i rażące niedbalstwo.
Przykładem ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych jest stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających albo odmowa świadczenia pracy na rzecz pracodawcy tylko dlatego, że towarzyszą temu spory dotyczące osoby lub organu zarządzającego podmiotem zatrudniającym.


KOMENTARZE (0)