×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zwolnić czy rozwiązać umowę? Pracodawco, masz wybór

  • Autor: GP
  • 6 cze 2017 13:11

Każdy pracodawca staje przed tym dylematem - czy zwolnić pracownika, czy rozwiązać z nim umowę o pracę. Jak przekonuje prawnik, to nie to samo.

Zwolnić czy rozwiązać umowę? Pracodawco, masz wybór
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Głównym elementem, który różnicuje zwolnienie a rozwiązanie umowy o pracę jest okres wypowiedzenia.

• Tak też w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony, który przy porozumieniu stron nie jest wymagany, jest konieczne podanie przyczyny, która była podstawą zakończenia współpracy.

• Prawnik Krystian Stanasiuk zaznacza też, że warto zastanowić się czy decyzja jest tak ostateczna, że popycha w stronę kroków prawnych.

 

Kiedy pracodawca chce zakończyć pracę jednego z pracowników, jak się okazuje, ma dwa wyjścia: może wypowiedzieć umowę, ale może też dążyć do porozumienia stron. Pierwsza opcja jest bardziej negatywna, ale obie mają swoje dobre i złe strony. O tym, która opcja i kiedy, powinna być wskazana sugeruje Krystian Stanasiuk, radca prawny w Kancelarii Taylor Wessing.

- Pracodawca, jeśli zdecyduje się zapewnić zwalnianemu pracownikowi możliwość wyboru sposobu zwolnienia, może dokonać wypowiedzenia umowy o pracę i jednocześnie przedstawić pracownikowi projekt porozumienia stron dotyczący zakończenia stosunku pracy. Jest to działanie zgodne z prawem.

Okres wypowiedzenia

Zdaniem prawnika pomiędzy zakończeniem stosunku pracy w drodze wypowiedzenia umowy a zawarciem porozumienia stron, występują różnice, których należny być świadomym. W przypadku wypowiedzenia umowy, ulega ona rozwiązaniu wraz z upływem okresu wypowiedzenia. Natomiast przy porozumieniu stron, okres wypowiedzenia w ogóle nie występuje.

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Omawiane klika dni, czy nawet tygodni, mogą być potrzebne zarówno jednej, jak i drugiej stornie ustającego stosunku pracy.

- Należy mieć na uwadze że wypowiedzenie wiąże się z większą ilością obowiązków pracodawcy wobec zwalnianego pracownika, m.in. zagwarantowaniem dni wolnych na szukanie nowej pracy - podkreśla Stanasiuk. - Ważnym aspektem w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony, który przy porozumieniu stron nie jest wymagany, jest podanie przyczyny, która była podstawą zwolnienia pracownika.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zwolnić czy rozwiązać umowę? Pracodawco, masz wybór

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA