Związki zawodowe i pracodawcy chcą zmian w Prawie zamówień publicznych

Związki zawodowe oraz przedstawiciele pracodawców postulują, aby w przypadku zamówień publicznych pracownicy byli zatrudniani na podstawie umowy o pracę. Chcą również, aby w przetargach nie decydowało kryterium najniższej ceny.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związki zawodowe i pracodawcy chcą zmian w Prawie zamówień publicznych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

6 mar 2014 17:24


Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz podczas czwartkowej konferencji prasowej podkreślił, że zamówienia publiczne są ważną częścią życia społecznego i gospodarczego. "Zamówienia publiczne powinny być regulowane zgodnie z oczekiwaniami przedsiębiorców oraz zgodnie z oczekiwaniami społecznymi - związków zawodowych" - dodał.

Szef OPZZ przypomniał, że w Sejmie od kilku miesięcy procedowany jest projekt PO dotyczący Prawa zamówień publicznych. Był on tworzony wraz ze stroną społeczną jak i przedstawicielami pracodawców. Guz zaapelował do marszałek Sejmu Ewy Kopacz o przyspieszenie prac w tej sprawie.

"Przez tę ustawę można kreować wzrost gospodarczy, na który tak bardzo oczekujemy. Jako ruch zawodowy szczególnie podkreślamy społeczną rolę zamówień publicznych. OPZZ domaga się, by ta ustawa głównie regulowała sprawy dotyczące zatrudnienia" - powiedział szef OPZZ.

Wyjaśnił, że strona związkowa chce, aby w przypadku zamówień publicznych wykonawcy zatrudniali pracowników na podstawie umów o pracę, a nie tzw. umów śmieciowych. "Zlikwiduje to śmieciówki, zwiększy dochody budżetu z tytułu podatków i ubezpieczeń, zlikwiduje szarą strefę" - wymieniał Guz.

Zdaniem związkowców, w przypadku zamówień publicznych, pracownikom powinna być gwarantowana płaca minimalna, szczególnie w odniesieniu do stawek godzinowych. "Nie może być tak, że proponuje się złotówkę lub 5 złotych za godzinę pracy. Nie możemy na to się zgodzić" - podkreślił Guz.

Marek Kowalski z Rady Głównej Konfederacji Lewiatan ocenił, że zaproponowany przez posłów PO projekt ustawy jest korzystny dla gospodarki oraz zapewni ochronę socjalną pracowników. "Do tej pory prawo jest balastem, kulą u nogi, przykładem jest chociażby kryterium najniższej ceny i w konsekwencji tego nadmierna ilość umów cywilno-prawnych (tzw. śmieciówek)" - dodał.

Kowalski dodał, że zgadza się z propozycją, aby, gdy w przetargu zaproponowana przez wykonawcę cena będzie o 30 proc. niższa od zakładanej przez zamawiającego, zamawiający mógł wezwać wykonawcę do złożenia wyjaśnień. Zamawiający będzie ponosił również odpowiedzialność, jeżeli wybierze taką ofertę i nie wyjaśni, dlaczego to zrobił.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.