PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców o zatrudnianiu cudzoziemców

  • Piotr Toborek
    pt
  • 14 gru 2017 14:09

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców  wraz z szeroką koalicją NGO i Izb Handlowych apeluje o wprowadzenie ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców o zatrudnianiu cudzoziemców
Adobe Stock
REKLAMA

• ZPP postuluje, by cudzoziemcy mogli w Polsce prowadzić działalność gospodarczą dokładnie na takich samych zasadach jak Polacy.

• Polska potrzebuje strategicznego dokumentu, prezentującego podstawowe założenia naszej polityki imigracyjnej na najbliższe lata.

• Wszystko wskazuje na to, że problemy demograficzne to jedno z największych wyzwań, którym będziemy musieli sprostać w perspektywie kilku dekad

W Polsce mamy do czynienia z ogromnym kryzysem demograficznym, który ostatecznie przekłada się również na problemy dotyczące rynku pracy, w tym przede wszystkim niedobór pracowników.

Brak wykwalifikowanej kadry stanowi ogromną przeszkodę w prowadzeniu działalności dla wielu polskich przedsiębiorców.

Zdaniem ZPP długofalowe skutki takiego stanu rzeczy mogą być fatalne – dlatego też, poza prowadzeniem odpowiedzialnej polityki prorodzinnej i podejmowaniem prób zachęcenia do powrotu polskich emigrantów zarobkowych, kluczowym kierunkiem działań polskiego rządu powinno być również prowadzenie mądrej polityki imigracyjnej.

Czytaj też: Cudzoziemcy zarabiają w Polsce coraz więcej

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców opublikował dzisiaj w tej sprawie stanowisko. Dokument podpisało kilkanaście organizacji pozarządowych i izb handlowych.

Pierwszym przedstawionym postulatem jest propozycja, by oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi oraz zezwolenie na pracę nie były przypisane do zatrudnienia w konkretnej firmie.

Zdaniem autorów listu rozwiązanie obowiązujące aktualnie, czyli właśnie związanie zarejestrowanego oświadczenia czy wydanego zezwolenia z konkretnym przedsiębiorcą w istotnym stopniu ogranicza elastyczność zatrudniania cudzoziemców i negatywnie wpływa na pozycję pracowników z innych państw.

- Skoro pozwalamy, by dany cudzoziemiec pracował w Polsce, to dlaczego przypisujemy dokument, na podstawie którego może taką pracę świadczyć, do konkretnego pracodawcy? – pyta wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Marcin Nowacki.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców o zatrudnianiu cudzoziemców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA