ZUS zbankrutuje przed 2020 rokiem?

Podczas konferencji prasowej, Fundacja Republikańska oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przedstawiły „Raport o sytuacji ZUS”, w którym obie organizacje podważają rządowe prognozy dotyczące sytuacji systemu emerytalnego. Według autorów raportu, ZUS zbankrutuje w przeciągu 5-8 lat.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

ZUS zbankrutuje przed 2020 rokiem?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

14 lis 2013 16:07


– W perspektywie średnio i długoterminowej nie jest możliwe wypłacanie obecnie gwarantowanych świadczeń emerytalnych bez strukturalnych reform systemu emerytalnego, bądź bez zwiększonej presji fiskalnej, co w efekcie zabija polską gospodarkę – powiedział Marcin Chłudziński, Prezes Fundacji Republikańskiej.

Czytaj też: Na utrzymanie ZUS wydajemy gigantyczne pieniądze

Rząd mija się z prawdą w swoich oficjalnych prognozach, twierdząc, że system jest wydolny, a wypłaty możliwe. Wprowadza obywateli w błąd, czyniąc następujące, nierealne wręcz, bajkowe założenia. Jak czytamy w Raporcie, są to:

- stabilny wzrost gospodarczy, aż do 2060 roku i nieuwzględnienie cykli koniunkturalnych,

- stały wzrost płac realnych,

- stały spadek, a następnie utrzymywanie się na niskim poziomie stopy bezrobocia,

- mechanizm waloryzacji świadczeń,  

- brak uwzględnienia ryzyka migracyjnego jako czynnika pomniejszającego bazę płatników.


Brak realizmu w założeniach powoduje, że w zależności od sytuacji gospodarczej i przy istniejących progach zadłużenia, bilansowanie systemu może stać się niemożliwe w perspektywie 5-8-letniej.

Łączna kwota obciążenia finansów publicznych systemem emerytalnym to ponad 130 mld zł rocznie, co stanowi niemal 30% wszystkich wydatków publicznych. Mimo przejęcia aktywów z OFE, w budżecie na 2014 rok również zaplanowano 40 mld zł dotacji i nieoprocentowanych pożyczek z budżetu państwa. Dotacja do systemu rośnie z roku na rok.

Eksperci szacują zadłużenie państwa wraz z „długiem ukrytym” na około 200% PKB. Należy ono do największych w Europie. Rząd nie podejmuje żadnych realnych działań, żeby zwiększyć prawdopodobieństwo wypłacenia Polakom tych pieniędzy w perspektywie ponad 5-letniej.

– Aby zwiększyć wydolność systemu, należałoby zwiększyć liczbę odprowadzających składki, zwiększyć podstawy (np. wzrost płac) lub zwiększyć składki. Żadna z tych opcji nie wchodzi w grę w obecnej sytuacji – przekonuje Mariusz Pawlak, Główny Ekonomista ZPP.

Wzrost płac w takim stopniu jest niemożliwy w krótkim okresie, zaś podniesienie składek byłoby fatalne w skutkach dla gospodarki.

Liczba osób odprowadzających składki również się nie zwiększy, z powodu źle prowadzonej polityki prorodzinnej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
ZUS

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

emeryt 2013-11-15 10:52:39

Sprawa bankructwa ZUS jest przedwczesna i mocno przesadzona.

NiT 2013-11-15 08:19:29

Sprawa znana od ponad 20-u lat wszystkim, oprócz ekip rządzących, a w ostatniej ekipie w tej niewiedzy celuje Vincent.